Gündem Haberleri

  Musa’nın öldürülmesi acı ders oldu

  ERZURUM, (DHA)
  11.11.2009 - 19:24 | Son Güncelleme:

  İLKÖĞRETİM Okulu öğrencisi 13 yaşındaki Musa Kang’ın kaçırılarak öldürülmesinin ardından bir dizi önlem alan Valilik, Erzurum ili sınırları içerisinde ilgisi olmayan kişilerin ilköğretim okulları ile liselere 100 metreden fazla yaklaşmalarını yasakladı.

  Kararına göre, okul çevresine 100 metreden fazla yaklaşanlara, emre aykırı hareket etmekten 100 lira para cezası kesilecek.

  Valilikten yapılan açıklamada Erzurum il sınırları içinde kamu düzeninin sağlanması, özellikle okul çevrelerinde şiddetin önlenmesi, bu kararla özellikle giriş- çıkış saatlerinde okulların çevresinde olması muhtemel kavga, taciz gibi olayların önüne geçilmesi hedeflendi. Okulların çevresine toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak işsiz, boşta gezen kişilerin uzaklaştırılmasına çalışılacak. Öğrencilere yönelik her türlü tehdit ve tehlikenin önüne geçilerek, uyuşturucu satıcıları ile ideolojik ve bölücü örgütlerin gençleri kandırmaları engellenecek. Bu karar Erzurum İl sınırları içerisinde bulunan ilköğretim ve lise düzeyindeki okulların bahçesini ve okul çevresinin 100 metre uzağını kapsıyor.

  Valilik açıklamasında alınan önlemlerle ilgili olarak, “İlköğretim ve lise düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olmayan, okulla ilişiği bulunmayan ve öğrenci velisi olmayanlar bulundurulmayacak. Öğrenciler şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal bedensel, cinsel yönden etkileyecek müstehcen neşriyat, yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunacak. Böylece okul ile ilişiği olmayan, işsiz, güçsüz, boşta gezen, durumundan şüphelenilen kişilerin okul önü ve çevrelerini mekan tutmaları önlenecektir. Ayrıca ilköğretim ve lise düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, mazereti olmayan okul öğrencilerinin de bulunmalarına izin verilmeyecektir. Kararlara uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu'nun 32’nci maddesinin birinci fıkrası uyarınca 100 lira para cezası kesilecek.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı