Gündem Haberleri

  Musa Anter’in katilinin yargılanması için kampanya

  İSTANBUL(ANKA)
  09.02.2006 - 13:07 | Son Güncelleme:

  Musa Anter’in 1992’de öldürülmesi olayına karıştığını itiraf eden Abdülkadir Aygan’ın yargı önüne çıkarılması için aydınlar tarafından imza kampanyası başlatıldı.

  Kampanya için Taksim Hill Otel’de gerçekleştirilen toplantıda, Orhan Miroğlu, Hasip Kaplan, Ferhat Tunç, Mebuse Tekay, Erol Kızılelma, Hakan Tahmaz tarafından ortak açıklama yapıldı. Aralarında, Aydın Çubukçu, Aydın Engin, İsmail Beşikçi, Kemal Kahraman, Mahmut Alınak, Mehmet Uzun, Murat Belge, Oral Çalışlar, Orhan Pamuk, Oya Baydar, Pınar Selek, Ufuk Uras, Yaşar Kemal, Yılmaz Odabaşı’nın da bulunduğu 338 gazeteci, yazar, aydın, siyasetçi ve sanatçının imzası ile açıklanan deklarasyonda, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması çağrısında bulunuldu.

  Türkiye’de JİTEM, özel Harp Dairesi, Kontr-Gerilla adı altında birtakım gizli güçlerin siyasal ve demokratik süreci etkilediği belirtilen deklarasyonda, "Musa Anter cinayetine karışan Abdülkadir Aygan, cinayeti işleyen korucu Hamit Yıldırım ile cinayeti planlayan ve Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde görev yaptığı öne sürülen Ali Ozansoy’un yargı önüne çıkarılması" talep edildi. Toplantıda Aygan’ın güvence altında olması halindea bildiklerini uluslar arası bir mahkemede açıklayabileceğini söylediği hatırlatılarak Adalet Bakanı Çiçek’e bu konuda girişimde bulunma çağrısı yapıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı