Gündem Haberleri

  Mursi'den iddialı çıkış

  AA
  23.09.2012 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Mısır devlet televizyonlarının ortak yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Mursi, ülke ve Ortadoğu gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mursi, "Mısır'ı dünyada söz sahibi bir süper güç yapmak için elimden geldiği kadar görevimi yapmaya çalışıyorum" diye konuştu.

  Ülkesinin sivil, demokratik ve anayasal bir devlet olma kararlılığına vurgu yapan Mursi, yeni anayasanın ardından cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tekrarlanıp tekrarlanmayacağıyla ilgili soruya, “Bu, Anayasa Mahkemesinin alacağı bir karar. Anayasa komisyonunun kararlarına müdahalede bulunmam sözkonusu değil. Yeni anayasa metni son şeklini aldığında halkın üzerinde uzlaştığı, geniş toplumsal diyaloğun sağlandığı, tam bağımsız bir çalışma olacak. Anayasa Mahkemesi karar verirse seçimler tekrarlanabilir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yeniden yapılması hususu Anayasa Mahkemesinin takdirindedir” yanıtını verdi.

  Hazırlanan anayasayı referanduma götüreceklerini söyleyen Mursi, yeni anayasa kabul edildikten sonra bir hukuk devletine yaraşır şekilde anayasanın getirdiği yeni hükümleri kabul etmek ve saygı duymak gerektiğini ifade etti.

  "MISIR SÜPER GÜÇ OLACAK"

  Asgari ücret konusuna da değinen Mursi, asgari ücretin bir hak olduğunu ve gerekli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Asgari ücretin 133 dolar seviyesine ulaştığını, hedeflerinin 200 dolar olduğunu belirten Mursi, bu rakamı daha yükseklere çıkarmak için çalıştıklarını dile getirdi.

  Mısır devriminin hedeflerine ulaşması ve istikrarın sağlanması konusunda iyimser olduğunu dile getiren Mursi, “Mısır'ı dünyada söz sahibi bir süper güç yapmak için elimden geldiği kadar görevimi yapmaya çalışıyorum. İleriye doğru adımlar atıyoruz, büyük hedefler ve umutlar taşıyoruz. İhtiyacımız olanı elde edinceye kadar çok çalışmamız gerekiyor. Yapmamız gereken işleri başkalarından beklememeliyiz. 4 şeye sahip olmak istiyoruz, 'Halk iradesi, gıda, ilaç ve silah'. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için biraz zamana ihtiyaç var. İyimser ve umutlu olmak için pek çok nedenimiz var. İrade gücümüz ve kaynaklarımız bunlardan birkaçı. Daha iyi bir yarın için birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

  MURSİ'NİN 100 GÜN PLANI

  Ülkenin pek çok sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu belirten Mursi, bunlar içerisinde daha önce vadettikleri gibi 100 gün planı çerçevesinde güvenlik, trafik, yakıt, çöp toplama ve ekmek kalitesi ile ilgili sorunların olduğunu söyledi.

  Öncelikli olarak çözülmeyi bekleyen meseleler hakkında geniş çaplı bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Mursi, yasama yetkisinin kullanılması ile ilgili olarak, ülkede sandığın hakem olduğunu, Mısır'da tüm kesimler için ifade özgürlüğünün garanti altında olduğunu ancak olağanüstü bir durumda yasama yetkisini kullanacağını söyledi.

  SURİYE VE FİLİSTİN

  “Suriye'de akan kan durmalı” çağrısı yapan Mursi, “Esed rejimi bütün uluslararası kanun ve normlara aykırı hareket ettiğinin farkına varmalı” dedi.
  Filistin halkının talepleri yerine getirilmeden ve Filistin devleti kurulmadan bölgede barış sağlanamayacağını ifade eden Mursi, Filistin halkına desteklerinin süreceği mesajını verdi.

  "YOLSUZLUKLARLA MÜCADELE SÜRECEK"

  Yolsuzluğu Mısır'ın en büyük sorunlarından birisi olarak gösteren Cumhurbaşkanı Mursi, hükümetin bu sorundan bir anda kurtulmasının mümkün gözükmediğini belirterek, “Bu ülkede yolsuzluk yapanlara fırsat vermeyeceğiz. Herkes yaptıklarının hesabını verecek. Şimdi hukuk ve yargı kararlarına saygı duyma zamanı” ifadelerini kullandı.

  Eğitime yapılan yatırımların yeterli olmadığını, eğitim programlarının geliştirilmesi için yaklaşık 16.6 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğunu söyleyen Mursi, çarpık yapılaşma ve gecekondu sorununu çözmek için araştırmalar yaptıklarını, okul, su, elektrik ve altyapı gibi sorunları olmayan yerleşim bölgeleri inşa edilmesiyle ilgili çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

  “Çok partili sistemin sağlıklı ve gerçekten istenilen bir durum olduğunu, çok partili hayata geçişin gerçek ve olumlu bir etkileşimin olacağı bir güven ortamının da habercisi demek olduğunu” ifade eden Mursi, dış politika ve ülkedeki protestolara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

  “Karşılıklı saygı ve ortak çıkarlara dayalı olan bir dış politikamız var. Afrika ve Nil havzasının çevresindeki ülkelerle olan ilişkimiz dış politikamızın merkezini oluşturuyor” diyen Mursi, üretim sürecini aksatmamak şartıyla grev ve protestolar yapılabileceğini, bunun normal bir durum olduğunu söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı