Gündem Haberleri

  Mursi: Afrika Birliği'ndeki yine lider olacağız

  AA
  15.07.2012 - 17:02 | Son Güncelleme:

  Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen Afrika Zirvesi'nde "Mısır, Afrika Birliği'ndeki liderlik rolünü tekrar üstlenecek ve Afrika ülkelerinin kalkınması için elinden geleni yapacaktır" dedi.

  Mursi zirvede yaptığı konuşmada, "Afrika, Mısır için öncelik arz ediyor. Çünkü Afrika ülkeleriyle ortak bir tarihe ve medeniyete sahibiz. Mısır, Afrika ülkelerinin bağımsızlık mücadelesini her zaman desteklemiştir ve desteklemeye devam edecektir" diye konuştu.
  Afrika ülkeleriyle işbirliği ve ortak yatırım içerisinde olduklarını belirten Mursi, ortak piyasa düzeninin oluşturulması ve bu yolda tüm kaynakların kullanılması için Mısır'ın elinden geleni yapacağını ifade etti.
  Afrika ülkelerinin özellikle ticaret hacmini geliştirebilmesi ve diğer ülkelerle temaslar kurabilmesi için gereken yardımı yapmaya hazır olduğunu söyleyen Mursi, "Hedeflerimizi gerçekleştirmede özel sektörün önemi büyüktür. Mısır'daki şirketler yol yapımı ve inşaat sektöründe Afrika ülkelerinde önemli hizmetler sunmuşlardır" açıklamasını yaptı.
  Mursi "Afrika, halkları ve yer altı kaynaklarıyla zengin bir kıtadır. Hiç kimse gerçek kalkınmanın sermaye birikimiyle olduğunu iddia edemez. Bu gerçek, küresel ekonomik krizle de ispat edilmiştir" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı