Gündem Haberleri

  Murat Yetkin: Tahliyeler davaya ilgiyi etkiliyebilir

  Hürriyet Haber
  13.07.2012 - 17:52 | Son Güncelleme:

  Hürriyet Dünyası yazarlarından Murat Yetkin, KCK davasında Profesör Büşra Ersanlı'nın tahliyesini yorumladı.

  - Balyoz, ODA TV gibi birçok davada tahliye taleplerinin reddedilip, KCK'de Prof. Ersanlı'nın serbest bırakılmasını nasıl buluyorsunuz?

  Öncelikle Prof Ersanlı’nın gecikmiş tahliyesi memnuniyet verici. Ancak Prof Ersanlı’nın Üçüncü Yargı Paketi çerçevesinde tahliye edildiğine dair bir işaret, örneğin adli gözetim işletileceğine dair bir işaret yok. Tutuklu kalınan süre ve delil durumu gibi, son yargı paketi olmasa da karar verilebilecek gerekçeler. Ersanlı’nın savunmasını da gerektiği gibi verip o aşamayı geride bıraktığını biliyoruz. Dolayısıyla bu tahliyeyi yargı paketiyle en azından ben bağlayamıyorum.

  - Büşra Hoca'nın serbest bırakılması, binlerce sanığı olan KCK davasını nasıl etkiler?

  Prof Ersanlı’nın serbest bırakılmasının KCK davasının genel gidişi üzerinde etkili olacağına, ya da davanın genel seyrine dair sembolik bir önemi olduğuna inanmıyorum. Öte yandan, Ersanlı gibi akademik yönüyle öne çıkan, ya da daha önce yayıncı Ragıp Zarakolu gibi kamuoyuna malolmuş insanların KCK davasından tutuklanmış olması, içeride ve dışarıda bu davaya ilginin yüksek kalmasına neden oluyordu. Tahliyeler bu ilgiyi etkileyebilir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı