Gündem Haberleri

  Murat Demirel'e gözaltı

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Egebank'ın eski patronu, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman demirel'in yeğeni Yahya Murat Demirel ile sevgilisi Ayşe Nur Esenler'in aralarında bulunduğu 16 kişi dün gözaltına alındı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan bankanın Başkan Yardımcısı Ümit Öndeş ve kredi işlerinde komisyonculuk yaptığı iddia edilen `Fırıldak Ömer' lakaplı Ömer Gülüştür de, İstanbul'da Mali Polis tarafından gözaltına alınanlar arasında bulunuyor. Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Yahya Murat Demirel'in Ankara'ya gönderileceği bildirildi.

  Harmak isimli firmaya verilen 8 milyon dolar krediyi Yahya Murat Demirel'in hesabına aktardığı iddia edilen Ümit Öndeş, Egebank, Tasarruf Mevduat Fonu'na devredildikten sonra görevden alınmamıştı. Banka yeni yönetime devredildikten 4 ay sonra Harmak şirketine 4.5 milyon dolar daha kredi çıkartmak için yönetime baskı yapan Ümit Öndeş ile 500 bin dolar komisyon aldığı iddia edilen Ömer Gülüştür hakkında, Şişli Cumhuriyet Savcılığı tarafından gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel, bir takım dosyalarla Savcı Nuh Mete Yüksel'i ziyaret etmişti.

  Ziyaret sonrasında Nuh Mete Yüksel ve Zekeriya Temizel, konuyla ilgili olarak açıklama yapmazken, görüşmenin batık bankalarla ilgili olabileceği ileri sürülmüştü. Gazetecilerin soruları üzerine Yahya Murat Demirel'in gözaltına alınması talimatını verdiğini söylemekle yetinirken Nuh Mete Yüksel başka bir açıklama yapmadı.

  GÖZALTI ARTABİLİR

  Batık bankalarla ilgili olarak İstanbul'daki DGM'de ve hukuk mahkemelerinde bir süreden bu yana zaten soruşturma yürütülüyor olması nedeniyle Savcı Yüksel'in sözkonusu 8 bankayla ilgili olarak değil de sadece bunlardan birisi hakkında soruşturma yürüttüğü yorumları da yapılıyor. Nuh Mete Yüksel'in soruşturması kapsamında gözaltı sayısının önümüzdeki günlerde artabileceği kaydediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı