Gündem Haberleri

  Munzur’u kızıl akıtan zihniyet

  Hürriyet Haber
  14.11.2009 - 00:58 | Son Güncelleme:

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, “Dersim isyanında analar ağlamadı mı?” sözleri nedeniyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’i hedef alarak, “Bugün bile aynı zihniyetin temsilcileri çıkıp bu yöntemleri bir daha uygulamaktan söz etme cesaretini gösterebiliyor.

  MECLİSTEN FOTOĞRAFLAR - GALERİ

  MECLİS'TE PROTESTO GİRİŞİMİ - WEB TV

  MECLİS'TEKİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI


  İŞTE AÇILIM LİSTESİ - İLGİLİ HABER

  DİYARBAKIR DEMOKRATİK AÇILIMI BÖYLE İZLEDİ  

  İşte konuşmaların tam metni

  Bunun hesabını halkımıza verecekler” dedi.

  Dersim göndermesi

  Türk, dün TBMM’deki konuşmasında özetle şunları söyledi:

  * Şeyh Sait isyanı da, Ağrı ve Dersim olayları da doğru okunamadı. Munzur suyunun nasıl kızıla boyandığı resmi tarihçiler tarafından yazılmamış olsa da halk tarafından kuşaktan kuşağa aktarılan gerçekler sayesinde çok iyi biliniyor. O dönemlerde yaşananların üstü örtüldüğü yetmezmiş gibi, bugün bile aynı zihniyetin temsilcileri çıkıp bu yöntemleri bir daha uygulamaktan söz etme cesaretini gösterebiliyor. Bu politikaları hükümete açıkça bir çözüm yöntemi olarak önerenler, bunun hesabını halkımıza verecektir.

  Komisyon kuralım

  * TBMM’de bulunan bütün partilerin temsil edileceği bir komisyon kurmayı öneriyoruz. Hükümet, bu süreci ar-tık kapalı kapılar ardında yürütüp, bulan-dırmak yerine Meclis’e teslim etmelidir. Kurulacak bu komisyon ters yüz edilmiş tarihi sorgulayarak, gerçekleri açığa çıkarabilmelidir. Hakikatleri araştırıp, kimin, nerede, hangi hataları yaptığını, ülkenin hangi dönemeçlerde zayıflatılıp, teslim alınmaya çalışıldığını ortaya çıkarmalıdır. Meclisin iradesi, bilgisi ve denetimi dahilinde, kamuoyunun gözü önünde açık bir süreç işlemelidir. Bunun için değişik çevreleri dinleyebilmeli, etkileşim ve diyalog içinde olabilmelidir. Toplumun vicdanını temsil eden aydın-larla, sürekli görüşme halinde olmalıdır. Komisyonun bir görevi de kamuoyunu doğru bilgilendirmek olmalıdır.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı