Gündem Haberleri

  Munzur Dağları rengarenk

  Ferit DEMİR/ TUNCELİ, (DHA)
  30.05.2011 - 16:54 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ’de havaların ısınmasıyla birlikte Munzur Dağları ile Pülümür Vadisi’nde açan çiçekler ortaya rengarenk görüntüler çıkardı. 43 farklı bitki türünün yetiştiği Tunceli bölgesindeki ters lale ise büyük ilgi görüyor.

  MUNZUR DAĞLARI RENGARENK / FOTO GALERİ

  Doğal güzellikleri ile bilinen Tunceli’de bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte Munzur Dağları ve Pülümür Vadisi renk cümbüşüne döndü. Tunceli'nin Munzur Dağları'nda bulunan bitki türleri Avrupa'nın 2 ülkesindeki bitki türleri ile eşit düzeyde bulunuyor.

  Resmi rakamlara göre, Munzur Dağları'nda bin 518 bitki türü bulunurken yapılan son araştırmalar sayının çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Tüm Türkiye'de 277 endemik bitki türünün 43 tanesi sadece Munzur Dağları'nda bulunuyor.

  Bölgede karların erimesiyle birlikte açan ters lale ve kır çiçekleri, doğaya ayrı bir renk katıyor. Hakkari, Diyarbakır ve Tunceli’nin yüksek kesimlerinde karların erimesinden sonra kendiliğinden yetişen ve 15 ile 20 gün ömrü bulunan ters lale, dünyanın da en değerli bitkileri arasında yer alıyor. 60-75 santimetreye kadar yükselen boyu ve kırmızı rengi ile 1700 rakımlı Munzur Dağları eteklerinde açan ters lalelerin oluşturduğu manzarayı, bölgedeki doğa severler dışında bilen çok az. Özellikle sabah saatlerinde topladıkları su kabarcıklarının günün aydınlanmasıyla birlikte aşağı doğru süzülerek toprağa düşmesi nedeniyle ters lalelere, bölgede ’ağlayan gelin’ de deniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı