Gündem Haberleri

  Münih'te opera davası

  Hürriyet Haber
  25.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya çapında ünlü Amerikalı soprano Cheryl Studer'ın Bavyera Eyalet Operası aleyhinde açtığı 275 bin marklık tazminat davası bugün Münih Mahkemesi'nde başlıyor. Amerikalı diva Studer'ın daha önce görülmemiş bir tavır takınarak mahkemeye başvurması, opera dünyasında büyük tartışma yarattı. Çok seçkin bir sanat dalı olan operanın da eğlence dünyasının diğer branşlarında görülen ticari kavgalara sahne olmaya başladığı yorumları yapılıyor.

  Amerikalı diva Studer'in Bavyera Operası'nı mahkemeye vermesine yol açan olay geçtiğimiz eylül ayında patlak verdi. 20 yıl önce kariyerine başladığı Bavyera Operası tarafından Weber'in Freischütz operasında başrol oynamak üzere davet edilen Studer'in sözleşmesi 31 Ekim'deki ilk temsile dokuz gün kala iptal edildi. Opera yönetimi sözleşmenin iptaline gerekçe olarak Studer'in sesinin yetersiz olmasını gösteriyordu.

  SES SAĞLIĞI TARTIŞMASI

  1996 yılında İstanbul Müzik Festivali çerçevesinde Aya İrini'de bir konser veren Studer, bu karara çok sert tepki gösterdi. Karar karşısında şok geçiren Studer, daha sonra yedek soprano olması istenince iyice çileden çıktı. Opera yönetimi kendisine başka bir eserde başrol vermeye de yanaşmayınca Studer, opera dünyasında görülmemiş bir adım atarak önce olan bitenleri medyaya duyurdu, sonra da mahkemeye başvurdu.

  Studer, ses sağlığının yerinde olduğunu gösteren bir doktor raporuyla, geçtiğimiz kasım ayında Bern Senfoni Orkestrası'yla verdiği konserde ayakta alkışlanmasını mahkemeye kanıt olarak sunuyor.

  Ancak Studer daha önce ses problemleri yaşamıştı. 1993 yılında Verdi'nin Il Trovatore operasının son aryası sırasında bir notayı kaçırınca Viyana Operası'ndaki izleyici tarafından protesto edilmişti. Bu konserde orkestra şefi olan Zubin Mehta, bu olaydan dört yıl sonra Floransa'da Strauss'un Ariadne operasının provaları sırasında Studer'in sesinin bittiğini öne sürerek ünlü sopranoyu başrolden almıştı.

  Opera ticarileşti mi?

  Studer'in bu davranışı operanın giderek ticari bir sanat dalı haline geldiği endişelerinin artmasına yol açtı. Opera çevreleri ‘‘Üç Tenorlar’’ın stadyum konserleri ve bestseller listelerinde bir numara olan CD'leri sayesinde milyonlarca dolar kazandığını ve bu durumun diğer opera sanatçılarının da iştahını kabarttığını belirtiyorlar.

  Opera eleştirmenlerine göre, plak şirketlerinin hatta kendi menacerlerinin baskısı altında kalan opera sanatçıları gereğinden fazla rol üstlenerek seslerini riske sokuyorlar.

  DIŞ HABERLER SERVİSİ

  Soprano Cheryl Studer'ın Bavyera Eyalet Operası aleyhinde açtığı 275 bin marklık tazminat davası bugün başlıyor. Amerikalı Diva'nın daha önce örneği görülmemiş bu davası, opera tarihiene geçecek gibi görünüyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı