Gündem Haberleri

  Münevver cinayetinin duruşmasına Cem getirilmedi

  Şeyma ULUSOY/İSTANBUL (DHA)
  11.02.2011 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Münevver Karabulut cinayetine ilişkin Cem Garipoğlu, babası Mehmet Nida Garipoğlu ve annesi Tülay Makbule Garipoğlu'nun da aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

  Etiler’de bir çöp konteynerinde kafası vücudundan ayrılmış bir şekilde bulunan Münevver Karabulut’un öldürülmesiyle ilgili davaya bugün devam edildi. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Cem Garipoğlu katılmadı. Tutuksuz sanıklar Habib Kurt, Mehmet Karakayalı, Ahmet Batur, Tülay Makbule Garipoğlu, Hayyam Garipoğlu, Mehmet Nida Garipoğlu duruşmada hazır bulundu.

  SEBEP BİLDİRİLMEDİ

  Mahkeme Başkanı Başkanı Mustafa Günaydın, tutuklu sanık Cem Garipoğlu’nun getirilmeyiş sebebinin bildirilmediğini ve kalem vasıtasıyla telefonla yapılan muhaberede bir gün önceden hazırlık yapılması gerektiğinden bugün getirilemeyeceğinin belirtildiğini söyledi. Bir önceki duruşmada tutuklu sanık Cem Garipoğlu’nun akli dengesinin yerinde olduğu belirtilen Adli Tıp Kurumu Başkanlığı tarafından gönderilen raporu yetersiz bulan Cem Garipoğlu’nun avukatı Aytekin Kaya daha ayrıntılı bir rapor istedi. Bu talebin davayı uzatmaya yönelik olduğunu ifade eden Karabulut ailesinin avukatı Rezzan Epözdemir ise ”Rapor alınmasına gerek yoktur. Ayrıca bu zamana kadar tanıklar Mustafa Şarman ve Barış Akto’nun ifadelerin dava sonucunu etkilemeyeceğinden dolayı dinlenilmesini vazgeçilmesini talep ediyoruz” dedi.

  Garipoğlu Ailesi’ne ait Burgaz Alkollü İçkiler Fabrikası ve villa kamera kayıtlarının olduğu bilgisayar kasalarının incelenmesi için gönderildiği TÜBİTAK’tan da cevap geldi. TÜBİTAK’tan gelen yazıda inceleme için gerekli altyapı ve personelin bulunmadığı ve bu nedenle kasaların Adli Tıp Kurumu’na iade edildiği belirtildi. Mahkeme, Sanık Cem Garipoğlu’na cezai ehliyeti yönünden Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan yeninden rapor alınmasına gerek olmadığını ve Cem  Garipoğlu’nun tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

  CEM 1 YIL 4 AYDIR TUTUKLU

  Duruşma sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir,  ”Yargıyı sürüncemede bırakacak, davayı uzatacak belgelerle sürecin sekteye uğramamasını mahkemeye talep ettik. Tanıkların tekrar gelmesi davayı iki-üç celse daha uzatır. Sanık bir yıl 4 aydır tutuklu. 3 yıl 8 ay kadar karar verilmez ve kesinleştirmezse CMK 102. Maddesi’nin yürürlüğe girmesiyle Cem Garipoğlu tahliye olacak. Bu kötü niyetli bir taleptir. Soruşturmayı ve yargılamayı sürüncemede bırakacak taleplerin sayın mahkemece değerlendirilmemeli ve reddedilmesi gerektiğin düşünüyoruz” dedi.

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de adliye önüne gelere, davayı protesto etti.

  Duruşmada, Mahkeme Başkanı Başkanı Mustafa Günaydın, tutuklu sanık Cem Garipoğlu'nun getirilmeyiş sebebinin bildirilmediğini ve kalem vasıtasıyla telefonla yapılan muhaberede, bir gün önceden hazırlık yapılması gerektiğinden bugün getirilemeyeceğinin belirtildiğini söyledi.

  Başkan Günaydın, istenilen görüntü kayıtlarının bulunduğu bir adet bilgisayar kasası ile Avcılar Emniyet Müdürlüğünde bulunan 2 adet bilgisayar kasasının mahkemeye gönderildiğini, geçen celse verilen karar nedeniyle inceleme yapılmak üzere görüntü kasalarının, Gebze TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsüne gönderildiğini dile getirdi.

  TÜBİTAK'ın, inceleme için gerekli özel altyapı birim ve uzman personelin bulunmadığı yönündeki yazısının mahkemeye geldiğini söyleyen Başkan Günaydın, bu konudaki altyapı birim ve uzman personelin Adli Tıp Kurumunda bulunduğunu bildirerek, iade edilen kasaların, inceleme yapılmak üzere Adli Tıp Kurumuna gönderildiğini ve buradan da henüz cevabın gelmediğini kaydetti.

  Mahkeme Başkanı Mustafa Günaydın, göndericisi Hakan Mert Aslan ve alıcısı Emniyet Müdürlüğü olarak belirtilen iki sayfalık el yazısıyla yazılmış imzasız ihbar mektubu ve mektupta isimleri geçen Dürdane Ataseven, Nimet Kaplan, Ferdi Bayrak, Mehmet Özdemir ve Hakan Mert Aslan adındaki kişilerin polis tarafından alınan ifadelerinin mahkemeye geldiğini ve okunduğunu kaydetti.

  Sanık Cem Garipoğlu'nun avukatı Aytekin Kaya, Adli Tıp raporlarının yeterli olmadığını iddia ederek, ceza ehliyeti yönünden Adli Tıp Kurumu Genel Kurulundan rapor alınmasını talep etti.

  Duruşmada söz alan müdahil avukatı Rezan Epözdemir, ceza ehliyeti yönünden Adli Tıp Kurumu Genel Kurulundan rapor alınmasına gerek olmadığını, talebin davayı uzatmak amacını taşıdığını ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Ayrıca bu zamana kadar bulunamayan ve temin edilemeyen tanıklar Mustafa Şarman ve Barış Akto'nun soruşturma sırasında alınan beyanları vardır. Sonuca da etkili değildir. Bu tanıkların hazırlık beyanlarının okunarak, dinlenmelerinden vazgeçilmesini talep ediyoruz. Ayrıca dosyaya İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesinin yazısı ile gönderilen ihbar mektubunun mahkemece ciddiye alınmamasını talep ediyoruz.”

  Cumhuriyet Savcısı Cahit Erdil, tanıklar Barış Akto ve Mustafa Şarman'ın beyanlarının etkili olmayacağından bu kişilerin dinlenmelerinden vazgeçilmesini, tutuklu sanık Cem Garipoğlu'nun cezai ehliyetine ilişkin raporun savcılık tarafından yeterli görüldüğünden bu konudaki talebin reddini, celse arasında İstanbul Adli Tıp Kurumu Bilişim ve Teknoloji Suçları Şube Müdürlüğüne yazılan yazının cevabının beklenmesini ve ayrıca tutuklu sanığın tutukluluk halinin devam etmesini istedi.

  Avukat Aytekin Kaya, mahkemece müvekkili Cem Garipoğlu hakkında Adli Tıp Kurulundan rapor alınması taleplerinin kabul görmemesi halinde, rapora imza atan uzmanların dinlenmelerini ve soru sorulmasının sağlanması için mahkemeye getirilmelerini talep etti.
  Mahkeme Heyeti, Gebze TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsüne yazılan müzekkerelerin akıbetlerinin sorulması için yazı yazılmasına, İstanbul Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi ve Teknoloji Suçları Şubesine yazılan müzekkerenin de cevabının beklenmesine karar verdi.

  Heyet, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen ihbar mektubu ile sanıklar dışındaki kişiler hakkında gereğinin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılmasını kararlaştırdı.

  Mahkeme dosyasında bulunan sanık Cem Garipoğlu'nun cezai ehliyetinin tam olduğuna dair rapor ile Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulunun raporunun birbirini doğruladığını belirten Mahkeme Heyeti, sanığa cezai ehliyeti yönünden Adli Tıp Kurumu Genel Kurulundan rapor alınmasına gerek olmadığı hükmü verildi.

  Cem Garipoğlu'nun, suçun vasıf ve mahiyeti, delil durumu ve sanığın kaçma şüphesi olması ile kuvvetli suç şüphesi bulunmasını da dikkate alarak, tutukluluk halinin devamına karar veren Mahkeme Heyeti, eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

  Duruşma sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan müdahil avukatı Rezan Epözdemir, cinayetle ilgili bir ihbar sonucunda bir soruşturma söz konusu olduğunu ileri sürerek, şöyle konuştu:

  “Yargıyı sürüncemede bırakacak, davayı uzatacak belgelerle ilgili sürecin sekteye uğramamasını mahkemeye talep ettik. O tanıkların tekrar gelmesi, Sabancı'nın gelmesi iki üç celse daha süreci uzatır. Sanık bir yıl 4 aydır tutuklu. 3 yıl 8 ay kadar karar verilmez ve kesinleştirmezse CMK 102. maddenin yürürlüğe girmesiyle Cem Garipoğlu tahliye olacak. Soruşturmayı ve yargılamayı sürüncemede bırakacak taleplerin mahkemece değerlendirilmemeli ve reddedilmesi gerektiğin düşünüyoruz.”

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de Bakırköy Adliyesi önüne gelerek, davayı protesto etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı