Gündem Haberleri

  Mümkün olan en yüksek sıcaklık nedir?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Teorik minimum sıcaklığın mutlak sıfır olduğunu kavramak kolay. Peki maksimum sıcaklık nedir? İşte mümkün olan en yüksek sıcaklık nedir sorusunun cevabı..

  Teorik minimum sıcaklığın mutlak sıfır olduğunu kavramak kolay. Öte yandan, en yüksek mutlak sıcaklık biraz daha karmaşık. “Enerjiyi ta sonsuzluğa kadar artırabilir miyiz, bilmiyoruz” diyor Dartmouth Üniversitesi’nde fizikçi olan Stephon Alexander.

  “Ama kuramsal olarak olanaklı.” Üst limit için en bariz aday Planck Sıcaklığı, ya da 142 nonilyon Kelvin (1,42 x 1032) parçacık fiziğinin Standart Model’inde mümkün olan en yüksek sıcaklık. Fakat Alex, bu sıcaklığın ancak parçacıklar etkileşime girdiğinde ve ısıl denge sağlandığında ortaya çıktığını söylüyor. “Sıcaklık kavramından söz edebilmek için önce etkileşim olmalı.”

  Birçok kozmolog, evrenin tarihindeki en yüksek gerçek sıcaklığın Planck Sıcaklığı’ndan birkaç kat daha düşük olduğunu söylüyor. Büyük Patlama’nın ardından gelen ilk anlarda genişleme o kadar hızlı gerçekleşti ki parçacıklar etkileşime giremedi; evren sıcaklıktan yoksundu. Alexander, bunu takip eden saniyenin çok küçük bir diliminde uzay-zaman dalgalarının maddeyi titreştirmeye başlamış olabileceğini, bunun da maddeyi ısıl dengeye ulaştırmış olabileceğini söylüyor. Bu, evrenin bir anda ısınarak 1027K gibi bir sıcaklığa kavuşmasını sağladı. O andan beri evren sürekli genişliyor ve soğuyor.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı