Gündem Haberleri

  Mumcu'dan 'temiz siyaset' çağrısı

  Hürriyet Haber
  02.03.2005 - 17:16 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinden ve AKP’den istifa eden Isparta Milletvekili Erkan Mumcu, Türk siyasetinin alternatif ihtiyacı olarak tanımladığı yeni siyasi oluşumu, "temiz siyaset ve demokratik toplum için çağrı" başlığıyla ortaya koyarken, 12 Eylül rejiminin ürünü olan Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi gerektiğine işaret etti.

  Erkan Mumcu parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, istifasının hemen ardından "alternatif siyaset" arayışını "temiz siyaset ve demokratik toplum için çağrı" başlığıyla ortaya koydu. Türkiye’nin ve Türk siyasetinin en büyük problemi ve en öncelikli sorunu olarak gördüğü SPY’nin değiştirilerek, siyasetin demokratik meşruiyetinin geri kazanılması ve tahkim edilmesi amacıyla temiz siyaset ve demokratik bir toplum için girişim başlattığını dile getiren Mumcu, 12 Eylül öncesi dönemin koşullarına bir tepki olarak ve 12 Eylül rejiminin bakış açısıyla kurgulanmış olan mevcut siyasi partiler düzeninin Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin önündeki en büyük engel olduğunu söyledi.

  "MUTLAK İKTİDAR BOZUYOR"

  Mumcu, yolsuzlukların, hortumların asıl nedeninin mevcut SPY’nin Meclis’in denetim olanak ve kabiliyetinin örtülü biçimde kısıtlana ve baskı altına almasından kaynaklandığını kaydetti. Mumcu, adaletsiz, antidemokratik, halkı hiçe sayan, "dost-ahbap-yoldaş-arkadaş-bizim cemaatten" gibi özel yakınlıkların iktidar paylaşımına dayanan düzen değişmedikçe Türkiye’de AB normlarında demokratik siyaset yapmanın mümkün olmadığını söyledi. "İktidar bozar, mutlak iktidar mutlaka bozar" diyen Mumcu, hiç bir iktidarın mutlaklaşmamasına izin vermeyecek denetim sisteminin, hukuk düzeninin mutlaka kurulması gerektiğini dile getirdi.

  Mumcu, "temiz siyaset ve demokratik toplum" için ortaya koyduğu ilkeler çerçevesinde hazırladıkları yasa teklifini önümüzdeki hafta TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını bildirdi.

      Mumcu’nun yasa teklifinde ortaya koyduğu ilkelerden bazıları ise şöyle:
      "-Partilere kamu haklarından yasaklananlar ve belli meslek grupları dışında, 18 yaşını bitiren herkes üye olabilmeli,
      -İl düzeyinin altındaki parti yönetiminde delege sistemine son verilmeli,
      -Belediye başkanlığı, milletvekilliği gibi tüm adaylıklar önseçimle belirlenmeli,
      -Genel başkan en çok iki genel seçim dönemi için görev yapabilmeli,
      -Parti karar organında genel başkan kontenjanı kaldırılmalı, parti il ve ilçe örgütlerinin feshedilmesi sınırlandırılmalı,
      -Olağanüstü kongre, büyük kongre üyelerinin üçte biri ile toplanabilmeli,
      -Siyasi partilerin amaç ve programları ancak Anayasa ilkeleri ve insan hakları ile sınırlandırılmalı,
      -Genel başkan, merkez karar üyeleri ve milletvekillerinin mal beyanları kamuya açık tutulmalı."

  "İLKELER ÇERÇEVESİNDE HERKESLE ÇALIŞIRIM"

  Kendisinin ve beraber hareket ettiği arkadaşlarının içinde yeralacakları bir yapı oluşturma peşinde olmadıklarını belirten Mumcu, "Biz demokratik, temiz ve denetlenebilir bir siyaseti arıyoruz" dedi. Mumcu, bu ilkelerin CHP’li muhalifler tarafından da dile getirldiğinin anımsatılması üzerine, "Bu ilkeler çerçevesinde siyaset yapan herkesle birlikte olurum" diyerek, kapılarının herkese açık olduğu mesajını verdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı