Gündem Haberleri

  Mumcu: Gökkubbeyi Başbakan'ın başına yıkarım

  A.A.
  01.02.2006 - 16:40 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, malvarlığıyla ilgili Başbakan'ın kendisine yönelttiği eleştirilere sert yanıt verdi: Gökkubbeyi başına yıkarım.

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, malvarlığını açıklamanın önünde hiçbir engel olmadığını belirterek, “Öyle kıvırtmayın... Başbakan 'Biz bunu da tartışmaya hazırız' diyor. Hadi canım, tartışılacak ne var? Çıkarın meydana, her şey meydanda olsun” dedi. Partisinin TBMM grup toplantısında malvarlığı tartışmalarına değinen Mumcu, “malvarlığını ve siyasete atıldıktan sonra sattığı varlıkları” açıkladı.

  Malvarlığı tartışmalarının yaşandığı son 1 hafta içinde “laf salatası” yapıldığını belirten Mumcu, “malvarlığını açıklayacağını” söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü grup toplantısında ”incir çekirdeğini doldurmayacak şeyler söylediğini” ifade etti. Erdoğan'ın başkalarını üslup konusunda uyarırken kendisinin de buna özen göstermesi gerektiğini kaydeden Mumcu, ucuz polemikler yapmanın bir başbakana yakışmadığını söyledi.
  “Malvarlığı tartışmalarını başkaları değil, gözünüz gibi sakındığınız Kemal Abiniz başlattı” diyen Mumcu, bir liderin hesabıyla ilgili olarak Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın söylediklerine karşı susmalarının beklenemeyeceğini kaydetti. Erdoğan'ın tartışmalara yanıt verirken yasadan bahsettiğine işaret eden Mumcu, şöyle konuştu:

  “Ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da okuduğunuzu çarpıtıyorsunuz. İkisi de ayıp, utanç verici... Yasa, aslında Maliye Bakanı'nın yaptığı işi yasaklıyor. Yasayı çiğneyen sizsiniz, hükümetiniz. 'Yasak dolayısıyla açıklayamam...' Yok öyle bir şey, açıklarsınız. Mal bildirimini açıklamanın önünde hiçbir engel yok. Kaldı ki yapılması gereken şey, bu yasayı değiştirmektir. Öyle kıvırtmayın. Affedersiniz, çok özür diliyorum. 'Biz bunu da tartışmaya hazırız' Hadi canım, tartışılacak ne var? Kamu vicdanının sizden beklediği şey bu, milletin istediği bu. Çıkarın meydana, her şey meydanda olsun. Tayyip Erdoğan'ınki meydanda olsun, Erkan Mumcu'nun ki meydanda olsun. Milletin soracağı bir şey varsa da sorsun. Milletin hakkı var. Bunu siyaseti yıpratan bir sürece dönüştürmeyelim. Şeffaf yapalım olsun bitsin. Tartışılacak bir şey yok, yapacaksın. Milli irade senin oyuncağın değil. Hiç lamı cimi yok, o yana bu yana dönme, yapacaksın. Elinde bulunan yasama gücü, sana emanet.”

  “BUNDAN SORA AKP DİYECEĞİM”

  AK Parti'ye bundan sonra “AKP” diyeceğini belirten Mumcu, ”Bugüne kadar kendilerine koydukları isme saygı gösterdim. Çünkü ne ak olmayı ne adalet kelimesiyle birlikte anılmayı hiçbir şekilde hak etmiyor” dedi.
  Konuşmasında millete seslenen Mumcu, TBMM'nin parlamento aritmetiği nedeniyle AK Parti'nin oy vermediği hiçbir yasanın çıkamadığını belirterek, bu dönemde yapılması gerekip de yapılmayan işlerin tek sorumlusunun AK Parti olduğunu söyledi.

  Mumcu, başı açık namaz kılınmasıyla ilgili şöyle konuştu: “Sayın Başbakan'ın yaklaşımı şu; 'medya yuva yıkıyor.' 'Kafanı takma Cüneytciğim, medya yuva yıkıyor.' Mesele bu mu? Cüneytciğiniz kafasını takmazsa, yuvası yıkılmazsa sorun ortadan kalkmış mı oluyor? Konunun magazinleştirilmiş olması, hepimizin canını yakan bir şey. 1400 yıllık bir geleneğin ehil olmayan eller ve ağızlar eliyle orasından burasından çekiştirilmesi, can yakan bir şey. İslam'ın çağın gereklerine göre yaşanması konusunda bilim adamlarının yorum ve içtihatlarına gerek vardır. Siyaset bunun yapılması konusunda liderlik edecek kurumdur. Bu meselenin, 'medya yuva yıkıyor, kafanı takma Cüneytciğim' noktasına indirgenmiş olması, ciddiyetsizliğin daniskası...”

  MUMCU'NUN MALVARLIĞI

  Mumcu, malvarlığını açıklarken, esnaf çocuğu olduğunu ve 4 yaşından beri çalıştığını belirterek, yaşamının iş hayatında geçtiğini, 40 yılı aşkın bir ticari hayatın içinden geldiğini anlattı. Resmi kayıtlı ticari hayatının 1985-1995 arasında sürdüğünü, bu süre içinde yüz milyonlarca metre kumaş imal ettiğini, on milyonlarca adet konfeksiyon ürününü yurt içine ve dışına pazarladığını, satışlarının yüzde 90'nın yurt dışına olduğunu kaydeden Mumcu, iş hayatında hesaplarının defalarca incelendiğini, verilmedik hesabının olmadığını ifade etti.

  “Ne ben, ne anam babam, ne kardeşlerim, ne hısım akrabam, -aralarında devlet memuru istisna olmak üzere- yedi sülalemde devlet çeşmesinden su içmiş bir Allah'ın kulu yoktur” diyen Mumcu, hayatında devlet bankalarından kredi kullanmadığını, devlet malı alıp satmadığını, devlete vergiden başka bir şey vermediği, maaşı dışında devletten bir şey almadığını anlattı.

  Malvarlığını “özür dileyerek ve utanarak” bir kez daha açıklayacağını anlatan Mumcu, siyasete girmezden önce Bursa'da BUTTİM İş Merkezi'nde 1995 yılında kooperatif hissesi satın alınan bir işyeri bulunduğunu, bunun boş tutulduğunu bildirdi. AYKOSAN İkitelli işyeri sitesinde 75'er metrekarelik iki işyeri hissesinin çok değerli olmadığını, buralara kiracı bulunamadığını belirten Mumcu, GİYKOOP İşyeri kooperatifinde bir işyeri hissesi olduğunu, mülkleri içinde en değerli hale gelen bu işyerini satacağını, “satarak geçindiğini” ifade etti.

  Mumcu, ilk milletvekili olduktan sonra girdiği ve Didim'de inşaatı yarım kalan PARBÜK yapı kooperatifinde 90 metrekare yazlık daire, Konut 18 Yapı Kooperatifi'nde içi yaptırılmamış bir hissesi olduğunu, bittiğinde bunu da satmayı düşündüğünü bildirdi. Mumcu, ayrıca halen oturduğu ve eşinin üzerine kayıtlı Hekimköy yapı kooperatifinde evi bulunduğunu söyledi. Mumcu, bu iki dairesinin siyasete girdikten sora edinilen varlıklar olduğunu kaydetti. Mumcu, ayrıca Isparta Yalvaç'ta 2005 yılında alınmış 23 bin YTL değerinde 3 dönüm tarlası bulunduğunu bildirdi.
  “Gayrimenkul varlığımın tamamı bunlardır” diyen Mumcu, halen kullandığı ve benzinini kendisinin ödediği 1996 model Mercedes otomobili ile eşinin kullandığı 2003 model Mercedesi bulunduğunu belirtti.

  “SİYASETE GİRDİKTEN SONRA SATTIKLARIM”

  Siyasete girdikten sonra malvarlığındaki eksilmelerden de söz eden Mumcu, Florya Beşyol adresinde ve 2 bin 500 metrekare kapalı alana kurulu REMTEX adlı şirkete ait tesisi satarak yıllarca parasını yediğini, bugün böyle bir tesisi kurmanın milyon dolarlarla mümkün olduğunu belirti. Ataköy 9. kısımda bir apartman dairesi, Güneşli Bağcılar'da işyeri arsası, TEXEM Şirketindeki hisseleri, İstanbul Mercan'da Fırat İş Hanı'nın işyeri olan en üst katını sattığını belirten Mumcu, şöyle devam etti:

  “Siyaseti seçtim, ticareti değil. Siyaseti seçtiğim için hisselerimi kardeşime sattım. Buradan 500 bin dolar kardeşimden alacaklıyım. Ama bu 500 bin dolar olarak kalmadı. Zira kardeşim, zaman zaman maaşımızın yetmediği durumlarda kredi kartlarımızın ve çocuklarımızın okul taksitlerini öder ve her yıl bu hesaptan düşer. Benim sponsorum mıponsorum yok. Kardeşim de sponsorum değil. Burada ifade ettiklerim dışında herhangi bir şeyi iddia edebilecek babayiğit varsa, buyursun. İspat edebilecek olan varsa kendi cezamı kendim veririm. Siyasette iktidar gücünü adeta firavunlaşarak kullananların karşısında dimdik durabilmek için bu kadar yürekli, bu kadar berrak olmak lazım. Bunu az bulduysanız söyleyeyim, bu kadar az değil, siyasette azaldı. Olsun helal olsun milletime.
  Ama helalden bu kadar oluyor arkadaşlar. Herkesin yapması gereken bu. Yok kardeşimin düğününden, oğlumun sünnetinden edinilmiş bir şey yok. Benim etrafımda gazete sahibi olmuş dostlarım akrabalarım, ihale almış bir tek tanıdığım yok.”

  Mumcu, 11 yıllık siyaset hayatının yarısını bakanlıkla geçirdiğini, hakkında iddia edilebilmiş en küçük bir isnat bulunmadığını belirterek, “Siz ve sizin gibiler aşeriyorsunuz biliyorum, 'bir yerden bir şeyler bulsak' diye. Olmadı uydursak, yapıştırsak diye. Ama çatlasınız da patlasanız da aparsanız da köpürseniz de bir şey bulamazsınız. Sizden önce denediler. Başkalarının gittiği yoldan gitmeye meraklı olduğunuzu biliyorum” dedi. Erdoğan'ın dünkü grup toplantısında kendisine yönelik imalarda bulunduğunu savunan Mumcu, “Sayın Başbakan'a sesleniyorum bir kez daha; Parti grubunda yeltendiği işe yeltenirse, ima yoluyla konuşmaya yeltenirse, korkakça ima etmeye kalkışırsa, gök kubbeyi başına yıkarım” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı