Gündem Haberleri

  Mum düştü

  Çetin AYDIN
  23.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çadırı sökerken içinde mum yanıyormuş. Mum düştü. Çadır da yanmaya başladı. (Müfettiş görüntüleri izlettiriyor) Evet bu benim, ama talimatı polisler verdi. (Polis Şefi) Zabıtalar çadırları sökecekler sanıyorduk ama yaktıklarını gördük.

  GEZİ Parkı’nda çadırları yakıp eylemlerin fitilini ateşledikleri iddiasıyla açığa alınan 4 zabıta memuru ve iş akitleri feshedilen 3 taşeron zabıta, müfettişlere ifade verdi. Bir zabıta, yakma talimatını polisin verdiğini iddia ederken, bir diğeri “Çadırda mum yanıyordu. Düştü, çadır da yandı” dedi. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 4 Polis Başmüfettişi, çadırları yaktıklarını reddeden zabıtalara, Foto Film Şube Müdürlüğü’nün çektiği ve basında yer alan çadır yakma görüntülerini izletti.  Görüntüleri izleyen zabıtalardan biri “Evet bu kişi benim ama kazayla oldu, kasıt yok” dedi. Bunun üzerine müfettişler görüntüyü başa aldı ve yakma görüntüsünü tekrar izletti.

  TEKRAR İZLETTİLER

  Başka bir zabıta, “Çadırı sökerken içinde mum yanıyormuş, mum düştü. Çadır da yanmaya başladı. Benim suçum yok” dedi. Bu zabıta için de görüntü başa alındı ve yakma görüntüsü tekrar izlettirildi. Yakma olayını inkar eden zabıtalardan bir diğeri görüntüyü izleyince, “Evet bu benim ama talimatı polisler verdi” dedi. Müfettişler, çadırların yakıldığı gün parkta görevli polis müdürleri ve memurlarının da ifadesini aldı. Polis memurları, eylemcileri parktan uzaklaştırmaya çalıştıkları sırada, çadırlardan duman yükselmeye başladığını söyledi.

  MÜDÜRÜMÜZ BURADA

  İfadesi alınan bir polis şefi, “Zabıta parktaydı ama üzerlerinde zabıta olduklarını belirtir bir kıyafet yoktu. Ben de ‘Yeleklerinizi giyin’ dedim. Ama zabıtalar ‘Bizim müdürümüz de burda’ dediler ve yeleklerini giymediler. Bazıları, yelekleri gömleğinin altına, beline bağlamıştı. Biz eylemcileri parktan uzaklaştırmaya çalışırken, çadırlardan duman yükselmeye başladı. Biz zabıtaların çadırları sökerek kamyona yükleyeceklerini sanıyorduk. Ama zabıtaların çadırları yaktıklarını gördük” dedi. Polis müdürleri sorular üzerine, “Biz bir talimat vermedik. Bizim görevimiz eylemcileri alandan uzaklaştırmaktı. Çadırlarla ilgili tasarruf zabıtadaydı” dediler.

  MÜFETTİŞLER: KASITLI

  Müfettişler bunun üzerine 3’ü taşeron 7 zabıta hakkında açığa alınarak, haklarında idari soruşturma açılması yönünde bir rapor hazırladı. Zabıtaların çadırları kasıtlı olarak yaktıkları yönünde hazırlanan rapor, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) gönderildi. İBB, rapor üzerine kadrolu 4 zabıtayı açığa aldı. Taşeron olarak çalışan 3 zabıtanın ise iş akdini feshetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı