Gündem Haberleri

  Mülteci çocuklara EĞİTİM ÇADIRI

  İDRİS EMEN
  21.05.2017 - 20:05 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de faaliyet gösteren İmece İnisiyatifi Derneği, okula gidemeyen mülteci çocukları için ‘Gezici Çadır’ projesini hayata geçirdi. Dernek, haftanın 5 günü Suriyeli tarım işçilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgelere gidip okula gidemeyen çocuklar için çadır kuruyor. Atölye çalışmaları sayesinde çocuklar bir yandan hayata hazırlanırken diğer yandan aldıkları dersler sayesinde okuma yazma öğreniyor.

  Derneğin faaliyet gösterdiği bölgelerden biri de İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Çamönü köyü. Seracılığın yoğun olarak yapıldığı köyde yaklaşık 180 Suriyeli aile bulunuyor. Aileleri serada salatalık, biber ve domates toplayan çocuklar cumartesi sabahları toplanarak dernek minibüsünün köye gelmesini bekliyor. Dernek çalışanları çadır kurarken çocuklar ise palyaço kılığına giren gönüllü ile oyun oynuyor. Yaşları 7 ila 12 arasında değişen yaklaşık 30 çocuk zeytin ağaçlarının bulunduğu bir tarlaya kurulan masalarda yerini alıyor. Derneğin iki gönüllü çalışanı çocuklara Türkçe ve Arapça dersler veriyor.

  OKUMAYI ÖĞRENDİLER

  Dernek tarafından kurulan çadırda 3 aydır ders gören çocukların birçoğu Türkçe okuma yazmayı öğrenmiş durumda. Çarpım tablosunu öğrenen çocuklar, resim ve el işi atölye çalışmaları sayesinde de motor becerilerini geliştiriyor.

  ÇOCUK nereye biz oraya

  Dernek çalışanları, “Çocuklar her cumartesi günü geleceğimizi bildikleri için sabahın erken saatinde kalkıp annelerinden kendilerine en güzel elbiselerini giydirmelerini istiyorlar. Geldiğimizi görünce koşarak yanımıza geliyorlar. 3 aydır her cumartesi günü buraya gelip çocuklarla atölye çalışmaları yapıyoruz. Her gelişimizde daha fazla çocukla karşılaşıyoruz” diyor. İmece İnisiyatifi Derneği Başkanı Ali Güray Yalvaçlı “Birçoğu Türkiye’de doğduğu için hiç okul yüzü görmemiş. Önce küçük yaştaki çocuklara yönelik resim ve atölye çalışması yapıyoruz. Daha sonra 7-12 yaş arası çocuklara Türkçe ve matematik dersi veriyoruz. Devamlılığı sağlamak için ailelerle sürekli iletişim halindeyiz. Örneğin bu hafta Menderes’te bulunan bir aile önümüzdeki hafta Torbalı’da olabiliyor. Çocuklar nereye giderse biz de oraya gidiyoruz” diye konuşuyor.

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı