Gündem Haberleri

  Mulan tartışması

  Hürriyet Haber
  26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz hafta gösterime giren ‘‘Mulan’’ çizgi filmiyle ilgili olarak MHP Genel Sekreter Yardımcısı Nazif Okumuş'un sözleri tartışma yarattı. Okumuş, Mulan filminin Türk tarihini karalayıcı ve gerçekleri çarptırıcı içerikte olduğunu öne sürmüş ve ‘‘Bu çizgi film, Türkiye'ye ve Türk milletine Geceyarısı Ekspresi filminden daha büyük darbe vurabilecek noktadadır’’, demişti. Sinema yazarları ve eleştirmenler böyle bir çıkışı doğru bulmadıklarını bildirerek Okumuş'un sözlerine tepki gösterdiler.

  ATİLLA DORSAY:

  Gereksiz hassasiyet

  Filmde, Çinlilerin düşmanı olarak gösterilen ve Moğollar diye adı geçen ulusun aslında Hunlar olduğunu Türk tarihinden biliyoruz. Ama unutmamak gerekir ki, bir hikaye hangi ulusun ve halkın cephesinden anlatılırsa, onun tarihte savaştığı halklar da kaçınılmaz biçimde ‘‘düşman’’ olurlar. Öyle nitelenirler. O açıdan bakılınca, biz, kendi çizgi filmlerimizi yapıp da örneğin Çinlileri veya başkalarını ‘‘düşman’’ diye gösterinceye dek, batılıların yaptıkları bu tarz filmlerde bizim ‘‘düşman’’ konumunda olmamız doğaldır. Unutmamalı ki biz, tarih boyunca 36 devlet kurmuş ve sayısız devletle, halkla savaşmış cengaver bir milletiz. Düşmanlarımız her zaman olmuştur ve olacaktır. Kaldı ki, filmde Türkler adı geçmiyor.

  SEVİN OKYAY:

  MHP'li olmak gerek

  Türkiye'nin yurtdışındaki imajıyla böyle bir konuyu özdeşleştirmek için MHP'li olmak gerekiyor galiba. Oradaki Moğollar, yiğit yapıları şahin gibi bakan gözleriyle hiç de öyle aşağılanıyor gibi değillerdi. Sadece filmde düşman rolünü üstlenmişlerdi. Sonuç olarak bu bir masal. Geceyarısı Ekspresi filmiyle bağdaştırmak da doğru değil. Geceyarısı Ekpresi, çok sevdiğim bir yönetmenin Alan Parker'ın kendisinin bile sonradan rahatsızlık duyduğunu itiraf ettiği bahtsız bir film. Dünya üzerinde ‘‘Türkler geliyor’’ diye korkutup çocuklarını uyutan insanlar zaten var. Bu masal filmiyle böylesi bir bağlantı kurmak için gerçekten de MHP'li olmak gerek.

  ALİN TAŞÇIYAN:

  Tartışmalar saçma

  Bence bu tartışmalar saçma. Tarih boyunca bir sürü savaş yapıldı. Kazananlar da oldu, kaybedenler de. Aşırı milliyetçilerin görüşlerini anlayabilmek de pek kolay değil.

  OKAN BAYÜLGEN:

  Tarihçiler konuşsun

  Filmde ‘‘Muşu’’ adlı ejderi seslendiren Okan Bayülgen ‘‘Ben bu filmden kötü bir sonuç çıkarmadım. Seslendirirken çocuklar için kötü bir film gibi de görmedim’’ dedi. Bayülgen, ‘‘Filmi galasında izledim. Bizim bunları tartışmamız gereksiz, tarihle ilgilenen kişiler çıkıp konuşsunlar’’ dedi. Okan Bayülgen, bu tartışmaların yaşanmaması için kendi çizgi filmlerimizi yapmamız gerektiğini savundu.

  UIP:

  Kararı izleyici verir

  Mulan filminin Türkiye'deki dağıtımını üstlenen UIP yetkilileri filmin gösterime girmeden önce Denetleme Kurulu'ndan geçtiğini, böyle bir konunun kendilerini bağlamadığını bildiridiler. Kararı izleyicinin vereceğini söyleyen şirket yetkilileri, bu tartışmanın filmin gösterimini etkilemeyeceğini de belirttiler.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı