Gündem Haberleri

  Müktesebat dışı bir şey yapmayız

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 02:16 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AB müktesebatında olmayan herhangi bir düzenlemeyi Terörle Mücadele Yasası’na (TMY) koyamayacaklarını belirtirken, bu aşamada terör tanımında değişiklik yapılamayacağını da açıkladı.

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerine, TMY taslağı hakkında bilgi veren Çiçek, terör tanımında, ‘Cebir ve şiddet’ unsurunun çıkartılmasının sözkonusu olmadığını bildirdi.

  DOSYALAR ARTAR

  Çiçek
  , ‘Eğer terörün tanımını değiştirirsek kapanan bütün davaların yeniden açılması, yargının önüne çuvallarla dosyanın gelmesi sözkonusu olacak’ dedi. Çiçek, Avrupa Konseyi Çerçeve Kararı’nda yer alan terör tanımına ilişkin bölümün, mevcut terör tanımı değiştirilmeden TMY’ye eklenmesinin sözkonusu olduğunu, bu konudaki çalışmaların, AKP Başkanlık Divanı’nda karara bağlanacağını belirtti.

  EMSALSİZ OLMAZ

  AB müktesebatında olmayan bir düzenlemenin TMY içinde yer alamayacağını da vurgulayan Çiçek, ‘Artık tarama süreci başlıyor. İki tarafın fotoğrafı örtüşmeli. Bizim düzenlememiz mutlak suretle emsali olan düzenlemeler olacaktır; olmayan bir düzenlemeyi kendi kanunumuza koyamayız’ diye konuştu.

  BOŞLUK YOK

  Çiçek
  , Hizb-ut Tahrir olayı karşısında yargının tavrını eleştiren CHP Milletvekili Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu’na da yanıt verdi. Bu konuda yasal bir boşluk bulunmadığını anımsatan Çiçek şunları söyledi: ‘Uygulamada eksiklikler olması ayrı, yasal boşluk olması ayrı. İstanbul Valiliği de orada uygulamada bir eksiklik, kusur olduğunu kabul etti.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı