Gündem Haberleri

  Mükerrer oya önlem

  Hürriyet Haber
  28.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seçmen listelerine binlerce kişinin hayali yazıldığının anlaşılmasının ardından, mükerrer oy kullanımının engellenmesi için acil önlem alınıyor. YSK Başkanı Tufan Algan, seçmenlerin tırnak içlerine çıkmaz boya sürüleceğini açıkladı, ‘‘Bilgisayara geçerken 3 milyon dolar verilseydi, bunlar olmazdı’’ dedi.

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan, ‘mükerrer’ ve ‘taşıma seçmen’ yazımı konusunda, ‘‘Bilgisayara geçiş için zamanında 3 milyon dolar verilseydi, bu olumsuzluklar yaşanmazdı’’ dedi. Algan, ilgili yasanın yetersiz kalmasından da yakındı.

  Seçmen listelerine binlerce kişinin mükerrer yazıldığının ortaya çıkması büyük sıkıntı yaratırken, Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) alarma geçti. Mükerrer yazımın engellenmemesi üzerine, hiç olmazsa mükerrer oyun engellenmesi için acil önlem alınacak. YSK, il ve ilçe seçim kurullarına göndereceği ‘çıkmaz boya genelgesinde’, seçmenlere boyanın etleri ile tırnakları arasına hiçbir şekilde çıkarılmayacak biçimde sürülmesini isteyecek. Sandık kurulu başkanlarından ise seçmenleri önce kontrol edip, sonra oy kullandırılmaları istenecek.

  ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI

  Algan, mükerrer yazım iddiasıyla ilgili Şanlıurfa ve Siverek için soruşturma açan YSK'nın, diğer illerle ilgili bir şey yapmasının ise mümkün olmadığını söyledi. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 122'nci maddesine göre, seçmen kütükleri konusunda tüm yetkinin ilçe seçim kurulu başkanlarında bulunduğunu ve kararlarının da, ‘kesin olduğunu’ vurgulayan Algan, ‘‘YSK olarak bizim yetkimiz yok. Elimiz kolumuz bağlı’’ diyerek, şunları söyledi:

  ‘‘Bu nedenle mükerrer oy kullanılmasının önlenmesi için tedbir alacağız. Seçim boyası, silinmesini engellemek için bu kez parmağa değil, etle tırnak arasına sürülecek. Bu konuda genelge yayınlayacağız. Sandık kurulu başkanları önce seçmenin elini kontrol edecek.’’

  3 MİLYON DOLAR İÇİN Algan, seçmen listelerinin bilgisayar ortamında hazırlanması için yıllardır çalıştıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

  ‘‘İstediğimiz 3 milyon dolar verilseydi, bugün bu iddialarla karşılaşmazdık. Çıkmaz boya için Hindistan'a 1 milyon dolar ödemek zorunda kalmazdık. Bu para istediğimiz paranın üçte biri. Bu iddialar ise bizi çok üzdü. YSK'nın, örneğin Keban'da yazılan kişileri tek tek kontrol etmesi mümkün değil. 38 yıl önce çıkarılan Seçim Kanunu da günümüz koşulları karşısında yetersiz kaldı.’’

  Mükerrer ve taşıma seçmen iddialarının genel değil, her zaman görülebilecek olaylar olduğunu savunan Algan, kendilerine şimdiye kader sadece 3 olayın resmen intikal ettirildiğini söyledi. Bu olayların Urfa-Siverek, Yozgat-Boğazlıyan ve Kayseri-Sarız'ın seçmen listelerine ilişkin olduğunu anımsatan Algan, şöyle dedi:

  ‘‘Şanlıurfa ve Siverek'in kütüklerini Ankara'ya getirdik. Tarama çalışması sürüyor. 10 güne kadar bitecek. Bu yerlerin kütüklerini biz hazırlayacağız. Yozgat-Boğazlıyan'da Ağır Ceza Mahkemesi Salonu'nun camları kırılmak suretiyle kütükler ve itiraz dilekçeleri çalınmıştı. Bu olayı da yeniden hazırlanan seçmen listelerini 14-19 Ocak tarihleri arasında tekrar askıya çıkarılarak çözdük. Kayseri-Sarız'da 100 kadar kişinin mükerrer olarak listelere kaydedildiği belirtilmişti. Bu listeleri de sayı az olduğu için tek tek yerinde inceletiyoruz. Ancak, bütün Türkiye'nin ve bu kadar çok sayıda iddianın tek tek araştırılması mümkün değil.’’  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı