Gündem Haberleri

  Mühürler Topkapı Sarayı'nda

  Hürriyet Haber
  25.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Paris'te Drout Salonu'nda yapılan müzayedede, ikiz işadamları Zeynel Abidin Erdem ve Mehmet Nezih Erdem tarafından 538 bin 962 franga (yaklaşık 22 milyar lira) satın alınarak Türkiye'ye getirilen Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid'e ait 2 devlet mührü, dün Topkapı Sarayı'nda düzenlenen törenle Kültür Bakanı İstemihan Talay'a teslim edildi.

  Topkapı Sarayı, dün son derece anlamlı bir törene sahne oldu. Türk işadamları Zeynel Abidin Erdem'le ikiz kardeşi Mehmet Nezih Erdem'in Paris'te bir müzayedede satın aldıkları II. Abdülhamid'e ait iki mühür, ait oldukları ve olması gereken mekana geri döndü.

  Cumhuriyetle Osmanlı'nın barışmasını simgeleyen törene, Abdülhamid'in kızı Ayşe Sultan'ın torunları Adile Osmanoğlu ve Ayten Osmanoğlu Kunter ile Abdülhamid'in torunu şehzade Harun Efendi'nin kızı Nurhan Sultan (Osmanoğlu) da katıldı. Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Erdem kardeşler, olayın tarihsel derinliğini ve kültürel anlamını çok güzel bir şekilde kamuoyuna sunarak, kıvılcımı ateşleyen Hürriyet Gazetesi Yazarı Murat Bardakçı'ya övgüler yağdırdılar.

  Talay, mühürleri teslim aldıktan sonra Erdem kardeşler ve Bardakçı'ya birer teşekkür plaketiyle ‘‘Mustafa Kemal Atatürk’’ isimli kitap armağan etti. Talay, mühürlerin Müzeler Haftası'nın kutlanmaya başlanacağı 18 Mayıstan itibaren sarayın Hazine Dairesi'nde sergileneceğini söyledi.

  Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem de, geçmişle buluşmanın ilk hareketini yapmış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek ‘‘Biz, 33 yıl Osmanlı İmparatorluğu'nun hükümranlığını yapmış Sultan Abdülhamid'in eliyle işlenerek, birçok belgeye bası yapmış olan bu mühürleri, halkına, adresine iade etme fırsatının mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi. Abdülhamid'in kızı Ayşe Sultan'ın torunlarından Adile Osmanoğlu da, ‘‘Üçüncü mühürü alamadık, kimin aldığını da bilmiyoruz. İnşallah o da Türkiye'ye gelir’’ diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de Erdem kardeşlere teşekkür mesajı gönderdiği törende, Babu's-Saade'nin (Mutluluk Kapısı) önünde art arda konser veren Mehter Takımı ve kadın sanatçılardan oluşan yaylı sazlar dörtlüsünün iç içe geçmiş görüntüsü, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan yolu simgeledi.

  Bardakçı'ya plaket

  Hürriyet Gazetesi yazarı Murat Bardakçı'ya mühürlerin Türkiye'ye getirilmesi konusundaki katkılarından dolayı, Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından bir plaket ve ‘‘Mustafa Kemal Atatürk’’ adlı bir kitap hediye edildi.

  Kültürün sürekliliği

  Tören sırasında Topkapı Sarayı'ndaki Babu's-Saade'nin (Mutluluk Kapısı) önünde art arda konser veren Mehter Takımı ve kadın sanatçılardan oluşan yaylı sazlar dörtlüsünün iç içe geçmiş görünümü, tarihi anın simgesi gibiydi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Erdem kardeşlere teşekkür mesajı gönderdi. Demirel, mesajında ‘‘Kültür varlığımızın korunması ve tarihimize sahip çıkılması yönünde bir vatandaş olarak ortaya koyduğunuz bu örnek davranışı takdirle karşılıyorum’’ dedi.

  Abdülhamid'in 4. göbekten torunu olan Nurhan Sultan (Osmanoğlu), bir özel TV kuruluşunda çalışıyor. Güzelliği ile dikkat çeken 24 yaşındaki Nurhan Sultan, Türkiye'ye 1 yaşındayken girebilmiş...

  Ait oldukları yerdeler

  Sultan II. Abdülhamid'in iki mührü, törenle Topkapı Sarayı'na konuldu. Mühürler, 18 Mayıstan itibaren Hazine Dairesi'nde sergilencek.

  Anlamlı tören

  Mühürlerin devir töreninde Zeynel Abidin Erdem, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Mehmet Nezih Erdem, Ayten, Adile ve Nurhan Osmanoğlu katıldı. Bakan Talay, konuşmasında, ‘‘İşte Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu sentez budur. Tarihimizin derinliklerinden gelen kültür değerlerimize sahip çıkacağız’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı