Gündem Haberleri

  Mühüre molotof

  Behçet DALMAZ / DHA
  19.09.2014 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, Kürtçe eğitim veren binanın mühürlenmesinden sonra başlayan olaylar önceki gece de sürdü.

  Hakkâri merkez ile Yüksekova’da, terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması olarak bilinen Yurtsever Devrimci Gençlik- Hareketi üyesi oldukları öne sürülen kişiler Eski Cezaevi Kavşağı'ndaki Cumhuriyet İlkokulu ile Ortaokulu'nu hedef aldı. Göstericiler, 4 katlı binanın pencere ve kapılarını kırıp içeriye molotof atarak ateşe verdi. Okulun birçok yerinden alevler yükselirken, göstericiler zırhlı polis araçlarıyla dağıtılmaya çalışıldı. Aynı saatlerde Mezarlık Mahallesi'ndeki Gazi İlk ve Ortaokulu da 2’nci kez molotoflu saldırıya uğradı. Yüzleri poşulu bir grup gösterici, Hakkâri'nin Gazi Mahallesi'ndeki Anadolu Lisesi’ne de molotoflarla saldırdı. Diyarbakır Sur ilçesindeki İskenderpaşa İlkokulu’na ise önceki gece PKK’lılar ses bombalı ve molotof kokteylli saldırı düzenledi. Saldırıda molotof kokteylleri okulun bahçesi ve giriş katına isabet etti. Olayda maddi hasar meydana gelirken, okul yöneticileri ve polis olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Genelkurmay Başkanlığı ise dün Diyarbakır’ın Lice ilçesi Dallıca mahallesindeki Dallıca İlkokulu’nun, Silvan ilçesi Dağcılar mahallesindeki Dağcılar İlkokulu ve Çaldere mahallesindeki Çaldere İlkokulu’nun terör örgütü mensupları tarafından yakıldığını açıkladı.

  1 HAFTADA 26 OKUL YAKILDI

  Son saldırılarla birlikte PKK, 12 Eylül’den bu yana Diyarbakır’da 10, Hakkari’de 7, Şırnak’ta 6, Muş’ta 3 olmak üzere 26 okulu yakmış oldu. Teröristlerin yaktığı 26 okuldan az hasar olanlarda, onarımın ardından eğitime devam edilirken, çoğunda eğitim faaliyetleri aksadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı