Gündem Haberleri

  Muhteşem Yüzyıl'a SP'lilerden protesto

  Serhat TEZCAN- Faruk KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  14.01.2011 - 15:16 | Son Güncelleme:

  BURSA’da Saadet Partisi (SP) Yıldırım İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen tiyatral eylemde bir televizyon kanalında yayınlanan ’Muhteşem Yüzyıl’ adlı dizi protesto edildi. Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandıran Hasan Kandıra, dizide maneviyatın tahrip edildiğini ileri sürerek, tarihe sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

  SP Yıldırım İlçe Gençlik Kolları, Yeşil Cami önünde düzenledikleri tiyatral gösteride özel bir televizyon kanalında yayınlanan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın döneminin konu edildiği Muhteşem Yüzyıl dizisini protesto etti. Caminin bahçesinden yürüyerek çıkan ve Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandıran Hasan Kandıra adlı partili, o dönemde toprakların 3 kat genişlediğini söyledi. Kanuni’nin 10’uncu padişah olduğunu aynı zamanda hilafeti de yürüttüğünü anlatan Kandıra, karıncayı bile incitmeyen insanların bugün diziler aracılığıyla incitildiğini kaydetti.

  Daha sonra konuşan SP Yıldırım İlçe Gençlik Kolları Başkanı Hasan Sevimli ise diziyi gayri ahlaki yayınından dolayı şiddet ve nefretle kınadıklarını söyledi. Osmanlı’nın 10’uncu padişahının adaleti ile dünyaya nam yaydığını belirten Sevimli, "Yaptığı nitelikli kanunlardan dolayı kanuni unvanına sahip Kanuni Sultan Süleyman Han’dan kadın düşkünü, içki bağımlısı gibi adice bahsetmek ve bunu milletimize ve gençliğimize film ya da dizi altından izletmek kimsenin haddine değildir" dedi.

  ’DİZİNİN YAYINDAN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ’

  Dünyaya örnek bir kişinin aslı olmayan bir hayatı dizide konu edildiğini belirten Hasan Sevimli, dizi aracılığıyla Avrupa’ya en fazla sefer düzenleyen ve bir mektupla dansı yasaklatan Kanuni’den intikam alındığını ifade ederek, "Bu dizi uydurma bir takım senaryolarla Osmanlı aile yapısı başta olmak üzere birçok konuda cedadımıza kara çalmaktadır. Tarihi hiçbir gerçekliği olmayan bu dizinin yayınlanmasını en hafif deyimiyle gaflet ve dalalet hatta hıyanettir. Osmanlı yarı çıplak raks eden cariyelerle değil, dünya medeniyetine ve İslam alemine yaptığı hizmetlerle anılmalıdır. Milli Görüş camiası olarak RTÜK ve ilgili kurumların derhal bu diziyi yayından kaldırmalarını istemekteyiz" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı