Gündem Haberleri

  Muhteşem Yüzyıl'a afaroz

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  17.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Selanik Metropoliti Anthimos, Yunan Antena televizyonunda her gün prime-time kuşağında gösterilen Türk dizisi ”Muhteşem Yüzyıl”ı aforoz etti.

  Anthimos, Selanik’deki Aya Sofya Kilisesi'nde yönettiği dini ayinden sonra verdiği vaazda, “Kimse Muhteşem Yüzyıl’ı seyretmesin. Çünkü bu Türk dizilerini izleyerek teslim olduğumuzu gösteriyoruz” dedi.

  Hz. Muhammed’e hakaret eden film yüzünden Ortadoğu’da çıkan olaylara da değinen Anthimos, “Bu insanlar bir film için dünyayı mahvedebilir. Hayır, istediğim din bu değil. Bu din (İslam) Batı Trakya’da da birliği kırmaya çalışıyor. Batı Trakya’da birliğin bozulması çabalarına sanırım Almanya da katılıyor” diye konuştu.

  Anthimos, “Muhteşem Yüzyıl” dizi başlamadan önce de Yunan halkını Yunan televizyonlarında gösterilen Türk dizilerini izlememeye çağırmıştı.

  Bu arada, Yunanistan’da aşırı milliyetçi, faşist ve ırkçı çevrelerin Türk dizilerine karşı kampanyası sürüyor.

  “Ardin” adlı faşist sitede, “Sen bugün Süleyman’ı  izledin mi? Neo-Otomanizm’in sana ihtiyacı var” yazılı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı fotomontajla Osmanlı kıyafetiyle gösteren bir afiş yayımlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı