Gündem Haberleri

  Muhteşem Yüzyıl dünya basınında da ses getirdi

  Planet
  09.01.2011 - 13:56 | Son Güncelleme:

  “Muhteşem Yüzyıl” dünya basınında da ses getirdi. Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Die Welt’te bugün yayımlanan bir haberde Türkiye’de son dönemde yaşanan “Osmanlı Rönesansı”na değinilirken, “Muhteşem Yüzyıl” tartışmalarının altı çizildi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Yazıda “Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük, en şanlı padişahı” olarak nitelendirilen Kanuni Sultan Süleyman’ı Türklerin “iyi, güçlü ve adil” olarak görmek istedikleri belirtildi. Kanuni’nin bu özelliklerinin yanı sıra dizide birçok adaletsizliğin de gösterildiği ifade edilen yazıda bu durumun tartışmalara yol açtığı belirtildi.

   

  “Çarşamba gecesi ilk bölüm yayınlanır yayınlanmaz 5 binden fazla televizyon seyircisi RTÜK’e başvurdu. Sadece seyirci şikayetleriyle de kalmadı. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf diziyi izlemediğini söyledi ancak ‘600 yıl boyunca üç kıtayı yöneten bir imparatorluktan bahsediyoruz’ diye eleştiride bulundu” yorumu yapılan yazıda Bakan Kavaf’ın özellikle haremdeki kadınları aşağılayan görüntülere itiraz ettiği ifade edildi.

   

  Yazıda Türk basınında yaşanan tartışmaların yanı sıra, tarihçi Beyazıt Akman, Muhteşem Kanuni Süleyman Vakfı Başkanı Adnan Baki’nin görüşlerine ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın izleyicilerin şikayetlerinin “yasalar kapsamında” yanıtlanması gerektiği yönündeki açıklamasına da yer verildi.

   

  Arınç’ın açıklamaları Associated Press ajansına da haber oldu.

   

  “Bazı Türkler Osmanlı sultanının olumsuz bir imajını çizdiğine inandıkları yeni televizyon dizisinden dolayı öfkeli; hükümet ise şikayetlere yanıt verme sözü verdi” ifadelerine yer verilen haberde, bazı yorumcuların Sultan Süleyman’ı haremde ve alkol tüketirken gösteren karelerin Kanuni’nin şanını lekelediğini söylediği ifade edildi.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı