Gündem Haberleri

  Muhteşem bir hetero tarifi

  Hürriyet Haber
  09.02.2005 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Zaten Pasifik’te yüzmekte olan buz dağları çarpışmayınca, penguenlerin hayatı daha doğrusu zürriyeti (al sana bayıldığım laflardan biri daha) tehlikeye girmişti, bir de, şimdi homoseksüellik meselesi çıktı.


  Türk basınının bayıldığı mevzulardan biridir amiyane (!) tâbirle eşcinsellik konusu. Ara sıra konu ve çevresindeki tartışma alevlenir. Ben yazarlar ve gazeteciler arasındaki bu tartışmalara, tabiri caizse, girmeyeceğim. Çünkü Türkiye’de zaten gazeteci-yazar fazlası var, çoğalmamaları diye bir endişemiz yok elhamdülillah. Aksine...

  Ama penguenler için durum farklı. Kimi türlerinin tükenme tehdidi altında olduğunu Discovery ve National Geographic’ten biliyoruz. Ara sıra Hürriyet’in editörlerinden Doğaner arkadaşım aşka gelince, bizim gazetede de okuyoruz.

  Geçenlerde, Kuzey Kutbu’ndan kopan iki büyük buz dağı kitlesinin Pasifik’te çarpışmasını nefesimizi tutup bekledik, sonra kimimiz kazasız belasız atlatıldı bu tehlike diye sevinirken, penguen sorunsalı ile ilgili olanlar “Tüh” diye dertlendiler. “Penguenlerin denize ulaşıp beslenmesi daha da zorlaştı, analar yemek getirene kadar yavrular yaşamaz...” Dertlendik.

  Penguenlerin soyunun tükenmesi riskine, farklı bir boyut (!) getiren bir haberi de bugün okudum Hürriyetim’de.

  Eşcinsel penguenler, diyordu başlığı.

  Önce haberi okutayım da size:

  Eşcinsel penguenler

  Almanya'nın Bremen kentindeki Bremerhaven Hayvanat Bahçesi yetkilileri, eşcinsel penguenleri heteroseksüelliğe özendirmek için İsveç'ten 4 dişi penguen getirtti.

  Hayvanat Bahçesi yetkilileri, doğum yapmayan bazı penguenlere DNA testi yapıldığını ve penguenlerden altısının eşcinsel ilişki yaşadığının ortayla çıktığını söylediler.

  Çözüm olarak İsveç'ten 4 penguen getirildiğini belirten Hayvanat Bahçesi Müdürü Heike Kück, birkaç ay içinde bebek penguen görmeyi arzuladıklarını belirtti.

  Kück, eşcinsel penguenlerin, İsveçli arkadaşlarına ilgi göstermemesi halinde iki erkek penguen getirtmeyi planladıklarını, böylece hayvanat bahçesindeki dişi penguenlere yalnız kalmayacakları bir ortam yaratacaklarını kaydetti.

  Yetkililer, eşcinsel çiftlerin birbirinden ayrılmasını sağlama çabalarının her zaman sonuç vermediği göz önüne alındığında, İsveçli penguenlerin başarılı olamama ihtimali bulunduğunu kaydettiler. (aa)

  *

  Diyeceksiniz ki, penguenlerin özel hayatından sana ne!

  Doğrudur, benim derdim, zaten iklim değişikliği sebebiyle soyları tükenme tehdidi altında olan bu sevimli canlıların, bir de “yavru yapmak maksadıyla çiftleşme” alışkanlıklarını terk edip hemcinsleriyle kırıştırmaya başlamaları halinde, zürriyetlerinin tehlikeye girmesi...

  Olay İsveç’te cereyan etmektedir, ayrıca, mesela Gröenland, benim bildiğim, Danimarka toprağıdır, bu bakımdan eşcinsel penfuenlerin evlât edinmelerinde hukukî bir engel olmayabilir, ama sorunu bu yolla çözebileceğimizi zannetmiyorum.

  Endişem bundandır. Olayların arkasını sizin adınıza izleyip, sizi bilgilendirmeye devam edeceğim.

  Not: Asıl en güzelini unutuyordum. Yukarıda size okuttuğum Eşcinsel penguenler haberinin dibinde “HETEROSEKSÜEL NE DEMEK?” başlıklı minik bir bilgi satırı vardı. Heteroluk bakın nasıl tarif ediliyordu: “Karşı cinsten hoşlanmakla birlikte hiç cinsel ilişkiye girmemiş bir insan Heteroseksüel olarak tanımlanabilir.”

  Heteroseksüel diye 'tanımlanabilmek' için (onun da garantisi yok yani) erkekse bâkir, kadınsa bâkire olmak gerektiğini bilmiyordum. Şimdi, bu hesaba göre, biz ne seksüeliz?

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı