Gündem Haberleri

  Muhtelif alıntılar - Evet medyadan

  Hürriyet Haber
  28.08.2006 - 02:36 | Son Güncelleme:

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">/images/100/0x0/55eae375f018fbb8f89d277fFRANSA VE İTALYA KOMUTA YARIŞINDA... Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Lübnan'a gönderilmesi istenen 15 bin çokuluslu barış gücüne 1.600 asker vererek barışgücünde komutayı üstlenmeye de hazır olduklarını belirtti. Fransa geçen hafta 200 asker ile yetinirken, İtalya da güce 2-3 bin arası asker ile katılarak komutayı üslenmek istediklerini açıklamıştı... <ı style="mso-bidi-font-style: normal">www.acikgazete.com<ı style="mso-bidi-font-style: normal"> adresindeki <ı style="mso-bidi-font-style: normal">AÇIK GAZETE<ı style="mso-bidi-font-style: normal">'dendi... (Yanda)<ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  *

   

  HÜRRİYET’İN BAŞAĞIRISI (vu ha ha ha!...)

   

  Mehmet Ağar’ın iletişim danışmanlığını Ali Atıf Bir yapıyor, diye yazan Esin Gedik bir de hatırlatma yaptı köşesinde: “Köşesinde siyasi parti liderlerinin imajları ile ilgili kamuoyu araştırmalarını yayımlayan Ali Atıf Bir, Mehmet Ağar'ı köşesine de taşıyor. Ali Atıf Bir, Nisan 2006'daki köşe yazısında Erdoğan'ın tavırlarının ve Türk-Kürt gerginliğinin AKP'yi uçurumun kenarına getirdiğini belirtmiş ve Erdoğan'ın en güçlü alternatifinin Mehmet Ağar olduğunu yazmıştı. Bir, yazısında, 'Türk-Kürt sorunu çözse çözse Ağar çözer', 'Ağar'ın yaptıkları yapacaklarının garantisidir' diyenlerin sayısı hızla artıyor. Mehmet Ağar da kendini daha fazla görünür hale getirir, alternatif lider özelliklerini güçlendirirse sürprize hazır olun. Henüz bu köşe yanılmadı!' diye bitirmişti.” <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Akşam, 18 ağustos)

   

  Aynı gazetede yazan Oray Eğin ise ‘Bir ne olacak?’ diye soruyordu: “Doğan Grubu kuvvetle uyguladığı (siyaset yapan gazetecilik yapamaz, şeklindeki - SD) bu ilkelerden taviz vermemesiyle tanınıyor. DYP'ye danışmanlık yapan bir Hürriyet yazarının da ayrıcalıklı bir uygulamaya tabi tutulması beklenemez tabii ki. Hürriyet, bizi bu konuda aydınlatmalı, Ali Atıf Bir gazete yazarlığıyla siyaset işi arasındaki seçimini yapmalı. Bu yasak onu da kapsamalı.” <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Akşam, 21 ağustos)

   

  Ali Atıf Bir ise DYP için çalıştığı haberlerini yalanladı. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Hürriyet, tarihini unuttum…)

   

   

  *

   

  TÜRK BASINININ MUCİZESİ

   

  İzmir Selçuk’taki Bülbül Dağı’nda yangın çıktı. Alevler, tarihi Meryem Ana Evi’ne kadar geldi.

   

  Sabah: Yangın Meryem Ana Evi’ne 5 metre kala söndürüldü.

  Hürriyet: Mucize, yangın Meryem Ana Evi’ne 1,5 metre kala söndü.

  Posta: Alevler kutsal Meryem Ana Evi’ne 1 metre kala söndü.

   

  Bir karar versek artık…

   

  *

   

  BU DA KAÇ ÇEŞİT PEYNİR SORUNSALI

   

  Mine Kırıkkanat, eski Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’ün bir gazeteciye Fransa’yı “258 çeşit peynir üreten bir ülkeyi nasıl yönetebilirsiniz?” sorusuyla tarif ettiğini yazdı. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Vatan, 22 ağustos)

   

  Bu cümlenin doğrusu daha da ilginçtir: “365 çeşit peynire sahip olmakla övünen bir ülkeyi nasıl yönetebilirsiniz?” diye sorar General de Gaulle.

   

  Ama ben de Gaulle’ün asıl başka bir sözünü severim:

   

  - ‘Araştırmacı’ her yerde var, ben ‘bulucu’ istiyorum!

  *

   

  İMAM AL ANANI GİT DERSE…


  AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, CHP’li Haluk Koç için “Yanlış bir seksüel tercih içindeymiş gibi hareketler yaparak şaka yaptığını zannediyor” dedi, yani inbe demek istedi, herkes çok hayret etti. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Hürriyet, 22 ağustos)

   

  Genel Başkanı, sokakta vatandaşa ‘Al ananı da git!’ diyen bir partinin başkan yardımcısı olarak gene zarif bir adammış…

   

  *

   

  Bugün müjdeyi patlattı: MEHMET ALİ ILICAK’IN İLK YAZISI YARIN

   

  “Türk medyasının genç yıldızı” imiş ve “gündeme damgasını vuracak” imiş. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(24 ağustos)

   

  Çok isabetli bir tercih bence: Türk basınında bir tek Mehmet Ali Ilıcak eksikti…

   

   

  *

  POPÜLİZM BELKİ AMA YİNE DE BİR ÇARPIKLIK VAR BU İŞTE

  Lilo ile Leyla diyor Takvim’in manşeti:

  Lilo Friedrich. Alman vekil. Seçimi kaybetti. Evlere temizliğe gidiyor... Leyla Zana. Eski DEP'li. Bölücülükten hapse girdi. Ona devlet bakıyor...”

  Bir küçük ilave daha aynı haberden:

  Mesih bile maaş alıyor - ATATÜRK'e hakaret eden, "Ben mesihim" diyen eski Refahlı Hasan Mezarcı, aylık bin 304 YTL tazminat alıyor. Sınırsız sağlık hizmetinden yararlanıyor. Şevki Yılmaz'a da aynı kıyak yapılıyor. Vekil eskilerinin devlete sadece sağlık faturası 2005'te 30 milyon YTL oldu...”

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">Takvim, 24 ağustos

  *

   

  HAFTANIN EN DEHŞET VEREN HABERİYDİ

   

  Türkiye’de 68 yılda 77.785 orman yangını meydana gelmiş. 1.563.847 hektar yani 15.638 km2 ormanlık arazi yok olmuş.

   

  Bu rakam, Türkiye’nin toplam yüzölçümünün (780.000 km2) 50’de biri demek!

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">Radikal, 23 ağustos

   

  *

   

  BU DA AZ DEHŞET DEĞİLDİ HANİ

   

  Yapılan bir araştırma göstermiş: URFALILAR’IN % 63’Ü BİR AKRABALARIYLA EVLİYMİŞ!

   

  Düşünebiliyor musunuz bunun genetik, tıbbî ve tabii ahlâkî sonuçlarını…

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">Hürriyet, 25 ağustos

   

  *

   

  YENİ ŞAFAK’IN TALİHSİZLİĞİ

   

  Patronu tarafından iki ay bir yatağa bağlanıp işkence yapılan genç sekreterin haberini dinci gazetelerden Yeni Şafak ‘ENGİSİZYON İŞKENCESİ’ başlığıyla verdi. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(23 ağustos)

   

  Talihsizliğe bakın ki, ertesi gün bu sapığın kendini … ŞEYH İLAN ETTİĞİ ortaya çıktı.

   

  *

  NE OLDU HİÇ SESİNİZ ÇIKMIYOR?

  Temmuz da ilaç olmadı, diyor Takvim’in ekonomi manşeti.

  Turizm geçen ay da hayal kırıklığı yarattı. Temmuz’da ülkemize gelen turist sayısı geçen yıla göre % 2,2 azalırken, ilk 7 ayda % 6,4 düşüş var…” <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Takvim, 25 ağustos)

  Hani ne oldu, geçen sene Antalya Valiliği gün be gün ‘Antalya havalimanına inen turist sayısı’ni bildiriyor, bizim beleşçi gazeteciler de hiç üşenmeden her gün haber yapıyorlardı.

  Ne oldu, Antalya valiliğinin sesi çıkmıyor?

  Bu işi bir ‘skor’ haline getirmek sakıncalıdır…

  *

  DEVE MİSALİ

   

  Melih Aşık’ın yazdığı çarpıklık ilginçti. Amerika’da doktora yapan bir öğrencinin başına gelmiş.

  Pasaportunun süresini Türkiye’de uzatırsan 433 YTL, ABD’de New York Konsolosluğu’na başvurup uzatırsan 74 dolar yani 106 YTL ödüyormuşsun. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Milliyet, 25 ağustos)

   

  Deveye sormuşlar, boynun neden eğri…

   

  *

   

  CUMHUR HALK DEMEK AMA ARTIK BU KADAR DA DEĞİL

   

  Mehmet Y.Yılmaz ‘Yeni cumhurbaşkanı adayı Orgeneral Özkök mü?’ diye yazdı. Hilmi Paşa’nın gider ayak Baykal’ı, Arınç’ı ziyareti, AKP’nin emekliye ayrılan Genelkurmay Başkanı’na şeref madalyası vermesi sebebiyle… <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Hürriyet, 26 ağustos)

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Gerçi Özkök Paşa TBMM Başkanı’na ‘Hakkınızı helâl edin’ dediği iddialarını yalanladı ama… neyse!)

   

  Vallahi keşke Özkök Paşa TC’nin 11.Cumhurbaşkanı olsa… Çünkü piyasada çok uygunsuz isimler gezmeye başladı. Şebnem Bursalı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de Çankaya’ya oynadığını yazdı. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Takvim, 27 ağustos)

   

  Yook artık! Vallahi Gökçek’in Cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye’de yaşamak isteyeceğimi hiç zannetmiyorum! Artık o kadar da değil!

   

   

  *

  AL SANA CUMHUR’UN VEKİLİ

   

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Lübnan’a asker gönderilmesine karşı çıktığını söyledi. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Gazeteler, 26 ağustos)

   

  Düne kadar “Dış politika konusunda Cumhurbaşkanı niye bu kadar pasif? Canım olur mu hiç…” diyen köşe yazarları “Cumhurbaşkanı hata yapıyor” demeye başladılar derhal. Meslektaşlarım kendilerine layık oldukları kadar itibar eden Devlet ileri gelenlerinden hiç hazzetmezler.

   

  Bu arada, AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu “Benim görüşlerim Cumhurbaşkanı ile pek uyuşmuyor zaten. Cumhurbaşkanı karşıysa ben daha ısrarlıyım gidilmesine çünkü mutlaka faydalı bir şeydir” demiş. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Hürriyet, 27 ağustos)

   

  Biz de Cumhurbaşkanı’na senin gibilere tam zık olduğu için büyük saygı duyuyoruz!

   

  *

   

  TANRI DESE MESELA…

   

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ve tavsiyesiyle basılan 100 Temel Eser’in boku çıktı. Şeriat ve din propagandası mı istersiniz, hurafe mi, küfür kâfir mi… AKP yine yüzüne gözüne bulaştırdı yani.

   

  Maalesef Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik (Mahallelinin ‘karın seni boynuzluyor’ ihbarı üzerine ‘İspat edin boşayayım’ diyen amcamız misali…) “ihbar edin dava açayım” dedikten sonra kötü niyetli tercümelere sahip çıkıyor:

   

  Onlar ‘Oh my God’ diyor, sen bunu ‘Aman Allahım’dan başka nasıl tercüme edebilirsin?”

   

  Türkçe biliyorsan eğer ‘Aman Tanrım!’ diyebilirsin mesela!..

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">Hürriyet, 27 ağustos

  *


  NE DİYOR BU YAHU?

  Ali Atıf Bir’in ÇEKİRGELİK başlıklı alıntı kutusundan:

  GERÇEK olan her zaman yapılacak olan şeyi bilmenizdir. Zor olan yapmaktır.” <ı style="mso-bidi-font-style: normal">General Schwarzkopf

  Koskoca bir generalin Türkçesinin bu kadar kötü olması ne üzücü!

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">Hürriyet, 27 ağustos

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı