Gündem Haberleri

  Muhtarlardan ‘ikametgah’ için güçbirliği

  Arzu ÇETİK/İZMİR, (DHA)
  27.10.2008 - 16:54 | Son Güncelleme:

  İZMİR ve İstanbul'daki ilçelerden temsilci olarak gelen muhtarlar, İzmir'de toplantı yaptı. Vatandaşın doğrudan nüfus müdürlüklerine giderek istediği mahallede ikametgah göstermesine olanak sağlayan Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'nin işleyişinin değişmesi gerektiği görüşünde birleşen muhtarlar, İzmir'den başlayan bu hareketi ülke geneline yaymayı, ardından 10 bin muhtarın Ankara'ya giderek, İçişleri Bakanlığı ile görüşmesini hedefliyor.

  İzmir ve İstanbul'dan gelen 30'a yakın mahalle muhtarının İzmir'de yaptıkları toplantıda, yürürlüğe giren, vatandaşların muhtarlıklara değil doğrudan nüfus müdürlüklerine kayıt yaptırarak, istediği yerde ikametgah göstermesine olanak sağlayan Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'nin işleyişinin değişmesine yönelik yapılacak çalışmalarda izlenecek yol haritası belirlendi. İlçeleri temsilen gelenlerden bir komite oluşturulmasına ve bu komitede yer alan muhtarların kendi çevresinde çoğulcu katılım sağlamak amacıyla çalışmasına karar verildi. Son olarak 10 bin muhtarın Ankara'ya gidip, İçişleri Bakanlığı ile görüşmesi planlanıyor.

  YIĞILMALAR OLABİLİR

  Muhtarlar, toplantıda Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'ne karşı olmadıklarını, ancak vatandaşların doğrudan nüfus müdürlüklerine giderek kayıt yaptırmasının sıkıntı yarattığını savundu. Yaklaşan seçimler öncesinde, kötü niyetlilerin istedikleri yerde oy kullanmak üzere ikametgah gösterebileceklerine dikkat çekildi. Aynı zamanda yine kötü niyetli kişiler tarafından hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlarda da yanlış adres göstermek amacıyla bu yola başvurulabileceğine işaret edildi.

  HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

  Toplantı sonunda Konak İlçe Mecidiye Mahallesi Muhtarı Yelda Atilla, basın açıklaması yaptı. Yapılan uygulamada mahalle muhtarlıklarının devre dışı bırakılarak, güvenililirliğinin yitirilmesine neden olunduğunu söyledi. Atilla şöyle konuştu:
  “Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ile yapılmak istenen, halk tarafından seçilmiş muhtarlıkları devre dışı bırakarak, mevcut sistemi ters çalıştırarak, yapılacak hizmetlerin sağlıklı yürütülmesi ne denli doğrudur? Her türlü suiistimallere karşı ne kadar tedbir alınmıştır? 15 Ağustos 2007 tarihinden itibaren yürürlükte bulunan adres kayıt yönetmeliğinde, mahalle muhtarlarının resmi sıfatı ortadan kaldırılarak tarihe mi karıştırılmak isteniyor?
  Bu soruların cevaplarını almak üzere, İzmir'in öncülüğünde başlatılan İstanbul mahalle muhtarlarının verdiği destekle güçlenen ve her geçen gün diğer illerin katılımıyla birlik ve beraberliğimizin bir çığ gibi büyüyeceği, hiçbir muhtar dernek ve federasyon çatısı altına girmeden Türkiye genelindeki muhtarların hakkını arayacağı, binlerce mahalle muhtarlarıyla İçişleri Bakanlığı'na yapacağımız bu ziyarette sorularımızın cevaplarını almayı hedefliyoruz.”


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı