Gündem Haberleri

  Muhtarlar Ankara'da sesini duyuracak

  İZMİR, (DHA)
  05.02.2011 - 12:13 | Son Güncelleme:

  İZMİR başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden mahalle ve köy muhtarları, sorunlarını dile getirmek, taleplerini iletmek üzere Ankara’da buluşacak. Anıtkabir’i ziyaret edip, saygı duruşunda bulunacak olan muhtarlar, ardından basın açıklaması yapacak.

  İzmir’in Balçova İlçesi Onur Mahallesi Muhtarı Hamit İhsan Tanes, bir süre önce Facebook’ta "Türkiye Mahalle ve Köy Muhtarları Platformu"nu kurdu. Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 500 muhtar, kısa sürede bu platforma üye oldu. Sıkıntı ve sorunları ortak olan muhtarlar, internetteki bu sosyal paylaşım sitesi üzerinden gerçekleşen buluşmada, toplu halde seslerini duyurmak konusunda görüş birliğine vardı. Mahalle ve köy muhtarları, bu kapsamda 12 Şubat Cumartesi günü Ankara’da bir araya gelecek. Saat 09.00’da Anıtkabir’i ziyaret edecek olan muhtarlar ardından bir basın açıklaması yapacak.

  Facebook’taki platformu kuran Balçova Onur Mahallesi Muhtarı Hamit İhsan Tanes, muhtarların h?l? 1924 yılında çıkarılan kanunla görev yaptığını belirterek, yeni düzenlemeler gerektiğini söyledi. Mahalle muhtarlıklarının tüzel kişiliklerinin bulunmadığını, sosyal güvencelerinin olmadığını, her ay verilen 340 lira paranın bile bankaya maaş olarak değil ödenek adıyla yattığını anlattı. Gelinen noktada, muhtarların çok sayıda görevleri olmasına rağmen itibarlarının kalmadığını savunan Tanes, şöyle dedi:

  "Bugüne kadar iktidarlar muhtarların sorunlarına eğilmedi. Biz sorunlarımızın çözülmesini bekliyoruz. Eğer ileride muhtarlıkları kaldıracaklarsa da bunu çıkıp açıklasınlar. Bu işi sürüncemede, bizi de kaderimizle başbaşa bırakmasın."

  Türkiye’de yaklaşık 53 bin köy ve mahalle muhtarı bulunduğunu belirten Tanes, mümkün olduğunca yüksek katılımla Ankara’ya gidip, seslerini duyurmak istediklerini söyledi. Buluşma için Ankara’daki muhtarların da ev sahibi olarak hazırlık yapmaya başladıklarını kaydetti. İzmirli muhtarların 11 Şubat Cuma günü saat 23.00’te İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde buluşarak Ankara’ya hareket edeceklerini, sabah orada olacağını söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı