GeriGündem Muhsin Ertuğrul Usta'ya selam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhsin Ertuğrul Usta'ya selam

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü hafta sonu tüm tiyatroların matine oyunları olması nedeniyle bir gün önce kutlandı. Kutlama, Türk tiyatrsunun duayeni Muhsin Ertuğrul'un mezarı başında anılmasıyla başladı. Meslek kuruluşlarının temsilcileri ve Muhsin Ertuğrul'un eşi Handan Ertuğrul'un katıldığı anma töreninde, saygı duruşunun ardından 1978 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından hazırlanan ilk Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi de İŞTİSAN üyesi Hümay Güldağ tarafından okundu.

Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV), İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN), Tiyatro Oyuncuları Derneği (TODER), Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB), Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (DETİS) ve Kültür-Sanat Sendikası (Kültür Sanat-Sen) tarafından, Dünya Tiyatro Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi.

Hafta sonu tüm tiyatroların matine oyunları olmasından dolayı 1 gün önce gerçekleştirilen ''Dünya Tiyatro Günü'' etkinliklerine, Muhsin Ertuğrul'un anılmasıyla başlandı.

Meslek kuruluşlarının temsilcileri ve Muhsin Ertuğrul'un eşi  Handan Ertuğrul'un katıldığı anma etkinliği, saygı duruşuyla başladı.

Etkinlikte, 1978 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından hazırlanan  ''Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi'' de İŞTİSAN üyesi Hümay Güldağ tarafından okundu.
   
"İZLEYİCİ YETİŞTİREMEDİK"
   
Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TODER Başkanı Göksel Kortay, tiyatroyu bir gün hatırlamanın değil, ömür boyuhatırlamanın ve yaşatmanın önemli olduğunu vurgulayarak, ''Ama bu gibigünler, belki insanlarda tiyatroya karşı merak uyandırmaya yol açar'' dedi.

Kortay, Dünya Tiyatro Günü'ne, Türk Tiyatrosu'nun temel direği ve pek çok ünlü tiyatro sanatçısının hocası olan Muhsin Ertuğrul'u anarakbaşlamak istediklerini de anlatarak, şunları söyledi: ''Türkiye'de tiyatro, son zamanlarda maalesef pek iyiye gitmiyor. İlgi giderek azalıyor. Şu anki seyirci orta yaş kuşağından oluşuyor. Gençlik hiç yok. Bu da beni gelecek için çok endişelendiriyor. Laik, demokratik Türkiye'nin bir bireyi, donanımlı ve birikimli olmak zorundadır. O zaman tiyatro da, bu birikim ve donanım için en önemli gereçlerden biridir. Çok iyi genç tiyatro sanatçıları yetişiyor. Bu alanda sıkıntı yok. Ama maalesef onları izleyecek izleyicileri yetiştiremedik.''

TOBAV İstanbul Şubesi Başkanı Metin Beyen de, bugün Türkiye'de tiyatrodan bahsediliyorsa bundan en büyük rolün Muhsin Ertuğrul'a ait olduğuna dikkat çekerek, ''Ben Türk insanından tiyatroya önem vermesini istiyorum. Eğedemokrasi istiyorsak, bu ülkede insanı insana anlatan tiyatro sanatına da önem vermeliyiz'' diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle