Gündem Haberleri

  Muhatap Apo’dan emir alanlar değil

  Hürriyet Haber
  02.09.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kürt sorununda muhatabın terör örgütü ya da sözde liderden emir alan ve kendini legal gösteren taraflar değil, Kürt kökenli vatandaşlar olduğunu söyledi. Arınç, Dünya Barış Günü nedeniyle KESK ve DİSK başkanları ile diğer sivil toplum örgütü temsilcilerini kabul etti. Arınç, şu mesajları verdi:

  CESARET GEREKİYOR

  Irak’taki insan hakları ihlalleri ve Kürt sorununun çözümü için daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, bunun için de sadece cesaret gerekiyor. İhtiyacımız olan tek şey budur.

  ADI SORUN

  Başbakan’ın girişimiyle gündeme oturan bu konunun adının konması bile başlı başına sorun olmuştu. Bu da problemin büyüklüğünü gösteriyor. Adına ne dersek diyelim, ‘Kürt sorunu, Güneydoğu sorunu, terör sorunu’, önümüzde ciddi bir problem var. Bu problemin adına takılmadan sorunu aklıselimle, sükunetle ve ortak akılla çözmek gerekiyor.

  İSTİSMAR OLMAMALI

  Konu yeterince hassas ve sıcakken ayrıca bir politik malzeme haline getirmek tehlikelidir. Sorun sadece hükümetin değil, Türkiye’nin sorunudur. Dolayısı ile Türkiye’yi sahiplenen çözüme katkıda bulunması gerekir. Bazılarının konuyu istismar ettiği görülüyor. Bu fırsatı vermemek gerekir.

  KÜRT VATANDAŞLARIMIZ

  Sorunun muhatabı can almış bir terör örgütü ya da onun sözde liderinden emir alan ama kendilerini legal gösteren taraflar değildir. Muhatap, çeşitli nedenlerle ekonomik ve kültürel sorunlar çeken, farklılıklarını kültürel bir zenginlik sayan ve bu topraklara ait olduğunu düşünen, şiddeti reddeden Türkiyeli Kürt kökenli vatandaşlarımızdır.

  GEVŞEKLİK HATA

  Terörle mücadelede en küçük taviz vermek, gevşeklik göstermek büyük hata olur. Kürt sorunu konusunda cesur adımlar atacak olan hükümetin terörle mücadelede vatandaşlarımızın haklarını korumada hassas davranması gerekir.

  İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

  Sadece Kürt sorunu ya da Güneydoğu sorunu için değil aynı zamanda toplumsal barışımızı zedeleyen inanç hürriyeti konusunda da cesur adımlar atmamız gerekir. Bugün inanç hürriyetinin önündeki engeller yüzünden binlerce insanımız mutsuzdur.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı