GeriGündem Muhammed iyileşiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhammed iyileşiyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kuş gribi tedavisi gören 5 yaşındaki Muhammet Özcan’ın sağlık durumu iyiye gidiyor. Prof.Dr. Ahmet Faik Öner, Özcan’ın akciğerindeki enfeksiyonun ilerlemesini bugün durdurduğunu belirterek, “Durumu orta diyebiliriz, zaman zaman solunup desteği veriyoruz” dedi.

Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde başgösteren ve 4 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan kuş gribi nedeniyle Van YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bugüne kadar 472 kişi başvurdu. Halen 18’i çocuk 21 kişinin yatarak tedavisinin yapıldığı hastanede kuş gribi virüsü saptanan ve 15 Ocak günü ablası Fatma Özcan ölen Muhammet Özcan’ın durumunun bugün iyi olduğu açıklandı. Çocukların doktoru Prof.Dr. Ahmet Faik Öner, Muhammet Özcan’ın akciğerindeki enfeksiyonun ilerlemesinin durduğunu belirterek, “Durumu orta diyebiliriz, kötüye gitmiyor. Kendisine zaman zaman solunup desteği veriyoruz. Yoğun bakım ünitesinde bulunmuyor” dedi.

HASTALARIN YAKINLARI KONTROL EDİLECEK

Kuş gribinden bu güne kadar 4 kişinin yaşamını yitirdiği Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nden kuş gribi şüphesiyle Van YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne başvuranların yakınları da yakın takibe alınacak. YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Hüseyin Avni Şahin, hastaneden uzman bir ekibin yarından itibaren Doğubeyazıt’a giderek hastaneye başvuranların yakınlarından kan ve boğaz sürüntülerinden örnekler alacağını söyledi. Başhekim Şahin, “Bu kişileri taramadan geçireceğiz, bütün uyarılara rağmen hastaneye başvurmayan insanlar bulunuyor. Onlar gelmeyince biz gidip hepsinden numuneler alıp inceleyeceğiz” dedi.

SÜMEYYE'NİN ANNESİ GÜÇLÜKLE HASTANEYE GETİRİLDİ

YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kuş gribi virüsü tespit edilen ve bir süre tedavi edildikten sonra taburcu edilen Sümeyye Mamuk’un annesi Şerbet Mamuk, soğuk algınlığı nedeniyle önceki gün rahatsızlanıp Sağlık Müdürlüğü’ne başvurdu. Anne Mamuk, sevkedildiği hastaneye gitmek istemedi. Bunun üzerine anne Mumuk, zor kullanılarak ambulansla YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı. Başhekim Doç.Dr. Hüseyin Avni Şahin, anne Mamuk’un hastaneye gelmek istemediğini belirterek, “Bütün uyarılara rağmen duyarlı davranılmıyor. Anne güçlükle ikna edip hastaneye yatırıp tedavi altına aldık. Şu anda durumu iyi” dedi.

AİLECEK TABURCU 
  
Bitlis'in Adilcevaz İlçesi'nin Göldüzü Köyü'nde yaşayan ve kuş gribi şüphesiyle Van'a sevk edilen C.E. ve ailesi taburcu edildi.
  
C.E, kestikleri tavuk ve yaban ördeğini yedikten sonra rahatsızlanarak hastaneye başvurduklarını söyledi. 6 çocuğu ve eşiyle birlikte Van 100. Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiklerini belirten C.E, şöyle dedi:
  
“Eşim A.E, çocuklarım H.E, C.E, A.H.E, C.E, H.E. ve H.E. ile birlikte 5 gün önce kuş gribi şüphesiyle Van'a sevk edildik. Bu olaydan önce kestiğimiz tavuk ve yaban ördeğini yemiştik. Evde ateş ve öksürük başlayınca korktuk ve hastaneye gittik. Van'da 5 gün tedavi gördükten sonra tahlil sonuçlarımız gelince, evimizde ilaçla tedaviye devam etmek şartıyla taburcu edildik.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle