Gündem Haberleri

  'Muhaliflerin uçaksavar füzeleri Türkiye'den'

  Hürriyet Planet
  01.08.2012 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Suriye ordusu ile silahlı militanlar arasında Halep'in kontrolü için yaşanan çatışmalar devam ediyor. Türkiye üzerinden muhaliflere uçaksavar füzeleri ulaştırıldığı iddia edilirken, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye ordusunun operasyonlarda uçak kullandığını ve muhaliflerin de ağır silahlara sahip olduğunu açıkladı.

  NBC News'e konuşan Batılı bir kaynak, Türkiye üzerinden silahlı militanlara iki düzine kadar uçaksavar füzeleri ulaştırıldığını öne sürdü. Ancak kaynak, muhaliflere sağlanan füzelerin niteliğiyle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

  Suriyeli muhalifler bir süredir ordunun kendilerine karşı düzenlediği operasyonlarda uçak ve helikopter kullandığını bu nedenle uçak savar füzelerine ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlardı.

  "MUHALİFLERİN TANKI BİLE VAR"

  BM'nin Suriye'deki gözlemcileri, Suriye ordusunun muhaliflere karşı uçak ve helikopter kullandığını doğruladı. Ancak gözlemciler muhaliflerin de elinde tank gibi ağır silahların bulunduğunu belirtti.

  AFP'ye konuşan Suriyeli bir güvenlik yetkilisi çatışmalarda isyancıların konuşlandığı mahalleleri bombaladıklarını doğruladı. Ancak kaynak, mahalle sakinlerinin bölgeyi terk etmesi için yeterli zaman tanındığını ileri sürdü.

  HALK OKULLARA VE CAMİLERE SIĞINDI

  Çatışmalar nedeniyle 2.5 milyon nüfusa sahip Halep'ten 200 bin kişinin kaçtığı belirtiliyor. Kaçanların bir kısmı Suriye tarafından camiler, okullar ve kampüslerde oluşturulan güvenli bölgelere sığınıyor.

  Şiddetli çatışmalara sahne olan ve dün Suriye ordusunun kontrolü ele geçirdiği iddia edilen Selahaddin semtinin hayalet kente dönüştüğü ve buradaki birçok binanın enkaz haline geldiği belirtiliyor.

  Öte yandan bölgedeki AFP muhabiri, kentin güneyindeki bir polis merkezinin muhalifler tarafından ele geçirildiğini doğruladı.

  HALEP'İN KADERİNİ BELİRLEYECEK

  Ancak çatışmalar kentin 20 kilometre kuzeyindeki, sınır geçiş noktası Anadan'da yoğunlaşmış durumda. Dün silahlı militanların buradaki ordu birliklerini yenilgiye uğrattığı ve kontrolü ele geçirdikleri açıklanmıştı. Ancak Suriye bu iddiaları doğrulamadı.

  Halep'in kuzey bölgeleri kent içindeki isyancıların Türkiye'ye kadar uzanan ikmal yollarının en önemli halkasını oluşturuyor. Suriye ordusu bu hattı kesebilirse Halep'teki muhalifler kuşatılmış olacak. 

  * Kapakta kullanılan resim temsilidir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı