Gündem Haberleri

  Muhaliflere bakan kabulü ve 4 mesaj

  Hürriyet Haber
  19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’de Mart ayından bu yana ölenlerin sayısı 3 bini geçerken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, önceki akşam Esad Yönetimi’ne karşı kurulan Suriye Ulusal Konseyi temsilcilerini kabul etti. ‘Suriye’nin geleceğine Suriyeliler karar verecektir’ diyen Davutoğlu, demokratik dönüşüm için barışçıl yöntemler kullanılmasını istedi.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi (SUK) temsilcileriyle önceki akşam biraraya geldi. Kahire’de Suriye’deki son olayları tartışmak için yapılan Arap Birliği toplantısının ardından Genel Sekreter Nebil El Arabi, Davutoğlu’nu arayarak bilgi verdi. Davutoğlu, El Arabi’yle toplantının sonuçlarını değerlendirdikten sonra SUK temsilcileriyle Ankara’da biraraya geldi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre görüşme SUK temsilcilerinin talebi üzerine yapılırken, Davutoğlu Suriye’de halkın meşru taleplerinin karşılanabilmesi için izlenmesi gereken yol konusunda dört mesaj iletti. Davutoğlu’nun mesajları şöyle:

  Muhaliflere 4 mesaj

  Suriye halkının talepleri meşrudur. Temel hak ve özgürlüklere dayalı demokratik bir düzenin kurulması yine Suriye halkının elindedir. Suriye’nin geleceğine Suriye halkı karar verecek.

  Suriye muhalefeti halkın meşru taleplerini barışçıl yöntemlerle dile getirmelidir. Suriye’de demokratik dönüşümün sağlanması için barışçıl bir yol izlenmelidir.

  Suriye muhalefeti demokratik talepleri barışçıl yöntemlerle çözerken muhalefetin birliği de korunmalı.

  Suriyeli insan hakları savunucularından Ziyad El Ubeydi’nin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Halkın talepleri barışçıl yollardan dile getirilmeli.

  Esad sözünü tutmamıştı

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ağustos ayının başında Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile Şam’da altı saat süren bir pazarlıkta bulunmuştu. Hama’dan tankların çekileceği sözünü veren Esad’ın protestoları kanlı bir şekilde bastırmaya devam etmesi üzerine ipler kopma noktasına gelmişti. Suriyeli muhalifler Antalya’da ve İstanbul’da toplantılar yapmış, İstanbul toplantısında Suriye Ulusal Konseyi’nin kurulduğu açıklanmıştı. Türkiye, bir süreden beri kendisiyle görüşme talebinde bulunan Suriye muhalefeti ile temaslar yapmaktaydı. SUK’un görüşme talebinin de bu çerçevede muhaliflerden geldiği belirtildi. Bakanın kabulü, SUK’un resmen tanındığı anlamına gelmiyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı