Gündem Haberleri

  Muhalif İrlandalı terör hücresi İngiltere’de saklanıyor

  Times
  21.02.2011 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Times’ın ele geçirdiği bilgiler, 10 yıldan bu yana ilk kez İrlanda’daki bir terörist çetenin İngiltere’de faaliyet gösterdiğini ortaya koydu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Bu bilgi, İngiltere Prensi William’ın düğününden haftalar önce ülkede yeni bir güvenlik tehdidi doğurdu.

   

  İngiltere’nin güneyindeki terörle mücadele ekipleri, İslami örgütlerin takibini bırakarak yeni tehdide odaklanırken, hükümetin ulusal acil durum komitesi Cobra, haftada üç kez Başbakan David Cameron’ın da bulunduğu toplantılara katılmaya başladı.

   

  Diğer yandan, en büyük tehdit olarak görülen Óglaigh na hÉireann örgütü dahil, muhalif grupların polis ve istihbarat ajansı MI5 tarafından aylardır takip edildiği belirtildi.

   

  İngiltere, iki ay sonra Prens William ve Kate Middleton’ın düğününe, ABD Başkanı Barack Obama’nın Mayıs ayında ziyaretine tanık olacak. Ayrıca, 18 ay sonra başlayacak Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak.

   

  İngiliz yetkililer, en son saldırısını 2001 yılında düzenleyen IRA’nın ardından, İrlanda’daki muhalif grupların İngiltere’de faaliyet gösterebilmesi için çok küçük ve birçok farklı gruplara ayrılmış olduğunu düşünüyordu. Ancak, Olimpiyat yetkililer, oyunlar için en büyük tehdidi İrlandalı grupların oluşturduğunu belirtti. Ayrıca, Eylül ayında İrlandalı gruplara yönelik terör tehdidinin seviyesi yükseltildi ve saldırı olasılığının çok yüksek olduğu ifade edildi.

   

  MI5 direktörü Jonathan Evans, aynı tehdit seviyesinin El Kaide bağlantılı örgütler adına da geçerli olduğuna değindi.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı