GeriGündem Muhalefetten komisyona MİT çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhalefetten komisyona MİT çağrısı

Muhalefetten komisyona MİT çağrısı
refid:28258352 ilişkili resim dosyası

MECLİS Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun CHP ve MHP’li üyeleri, muhalefet partilerini yıpratmak amacıyla MİT içinde özel bir ekibin görevlendirildiği iddialarının araştırılması için komisyonu olağanüstü toplantıya çağırdı.

CHP’li üyeler Ömer Süha Aldan, Ali Haydar Öner, Mehmet Şeker ve Ahmet Toptaş ile MHP’li üyeler Mustafa Kalaycı ve Nevzat Korkmaz’ın komisyon başkanlığına sunduğu dilekçede şu ifadelere yer verildi: “19 Şubat tarihli basın yayın organlarında, ‘MİT içerisinde ikisi Stratejik Analiz Başkanlığı, ikisi de İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığında görevli 4 kişilik özel bir ekibin Cumhurbaşkanlığı tarafından görevlendirildiği, bu birimin ‘psikolojik harekat’ konusunda uzman olduğu ve Türkiye’de başta ana muhalefet partisi olmak üzere muhalefet partilerini yıpratmak amacıyla algı operasyonları yaptıklarına’ ilişkin haberler yer almıştır. Türkiye’nin iç güvenliğini doğrudan tehlikeye düşürecek böylesi hukuk, yasa ve amaç dışı uygulamaların varlığına ilişkin iddiaların Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu tarafından araştırılması zorunlu görülmektedir.”

CHP’li Öner basın toplantısında ise şunları söyledi: “Kaçak saray muhaberat sarayına dönüştürüldü. Havuz medyasında, CHP’nin İsviçre bankalarında hesabı olduğuna dair algı operasyonları başlatıldı. CHP’nin hesapları şeffaftır. Ancak kaçak sarayın baş sakini Sayın Cumhurbaşkanı’nın İsviçre bankalarında hesabı var mıdır, yok mudur?

BAKAR, KARAR VERİRİZ

Başkan Alparslan Kavaklıoğlu da muhalefetin başvurusunun henüz kendisine ulaşmadığını belirterek, “Komisyonun kuruluş amaçları belli, başvurunun ona uygun olup olmadığına bakar ona göre karar veririz” dedi.

MİT’TEN YALANLAMA

MİT, iddiaları yalanlarken yasal yollara saşvurulacağı belirtildi: “Kurumun, demokratik hukuk devleti esasları çerçevesinde, 2937 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatla kendisine verilen görevlerin dışında bir faaliyette bulunması düşünülemez.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle