GeriGündem Muhalefetin sınavı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhalefetin sınavı

Bugünkü ikinci tur oylama, hükümetle-muhalefetin ‘özlenen uzlaşması’nın kanıtı olacak. Muhalefet, sözünü tutup destek verirse Ahmet Necdet Sezer seçilecek. Aksi halde, Sezer 3'üncü turda koalisyon partilerinin oylarıyla seçilecek.

Ahmet Necdet Sezer 281

Nevzat Yalçıntaş 61

Sadi Somuncuoğlu 58

Yıldırım Akbulut 56

Doğan Güreş 35

Ahmet İyimaya 10

Rasim Zaimoğlu 7

Agah Oktay Güner 5

Oğuz Aygün (çekildi) 4

Mail Büyükerman 3

CUMHURBAŞKANLIĞI seçimi için bugün yapılacak olan ikinci tur oylama, Köşk'ün yeni sahibinin muhalefetin katkısıyla mı, yoksa iktidarın gücüyle mi seçileceğini ortaya çıkaracak. Seçim bugün gerçekleşirse muhalefetin, cuma günü sonuçlanırsa iktidarın damgasını taşıyacak.

TBMM Genel Kurulu tarihi oylamanın ikincisini bugün saat 15.00'te gerçekleştirecek. Gündeminde başka hiçbir konu bulunmayan Genel Kurul'da doğrudan seçimlere geçilecek.

10'uncu cumhurbaşkanının bu turda seçilebilmesi için en az 367 oya ulaşması gerekecek. Aksi takdirde seçim cuma günü üçüncü tur oylama ile sürecek. Ancak üçüncü turda seçilmek için yeterli sayı salt çoğunluk olan 276'ya inmiş olacak.

CUMAYA KALIRSA...

İkinci ve üçüncü tur arasındaki bu fark, seçiminde muhalefeti önemli bir karar vermekle karşı karşıya bırakıyor. Ankara'daki siyasi çevreler, sonucun bugün alınması halinde, yeni Cumhurbaşkanı'nın muhalefet tarafından seçilmiş sayılacağını belirterek şu değerlendirmeyi yaptılar:

‘‘Muhalefet bugün oy vermezse, Cuma günü iktidar muhalefetin desteğini niye istesin? Çok büyük bir sürpriz gerçekleşmezse, Ahmet Necdet Sezer'in seçilmesi kesin olduğuna göre, muhalefetin direncinin bir anlamı da olmayacak. Hem de liderlerinin imza koyduğu bir uzlaşmaya uymamış olma sorumluluğu da üstlerinde kalacak.’’

Bu oylarla devam etmek

demokrasi değil, inattır

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu, muhalefete, ‘‘Gelin bu turda bu işi bitirelim’’, Sezer dışındaki adaylara da, ‘‘Birinci turdaki adaylığınız demokratik, ama bu oylarla devam inattır. Çekilin’’ çağrısı yaptı.

Bugünkü oylamada Sezer'in oylarının artacağını ileri süren Taranoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

‘‘Bu kadar az oy alan adaylar neden devam eder, anlayamıyorum. Adaylardan biri genelkurmay başkanlığı yapmış. Ama aldığı oy 35. Böyle bir kişinin Cumhurbaşkanlığı inadı olamaz. Bir diğeri TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı Vekili. 56 oyla devam edemez. FP'yi anlıyorum. Kongre öncesi güç gösterisi yapıyor. Ama sayın Sadi Somuncuoğlu, hiçbir partinin desteğini alamadan, reaksiyon oyları mı seçilecek. Adaylığı konusunda kendisine yapılanlara yanıt verilmiştir; artık reaksiyon oyları ile seçilme hesabı yapmak kendisine yakışmaz.’’

Taranoğlu, sözlerini, ‘‘Bütün adaylar bilmeli ki; Çankaya Köşkü'nün bahçesi çelik-çomak oynanacak yer değil. Birinci turdaki adaylıklarına saygı duyuyorum. Bundan sonrası da onların hakkı; ama buna saygı duymadığımı da söylüyorum’’ diye tamamladı.

DSP'li

Aygün

çekildi

DSP'li adaylardan Oğuz Aygün dün çekildiğini açıkladı. Dün pazar olduğu için dilekçesini TBMM'ye veremeyen Aygün, resmi işlemi bugaün yapacağını söyledi.

ANAP'ta

Akbulut'a

çekil

baskısı

ANAP kurmayları da Yıldırım Akbulut'un bugün adaylıktan çekileceğini ileri sürdüler. Öte yandan çok sayıda ANAP milletvekilinin Akbulat'a ‘çekil’ baskısı yaptığı öğrenildi. ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın da araya elçiler koyarak, Akbulut'tan çekilmesini istediği belirtiliyor.

Bu arada, koalisyon liderleri de bugünkü oylamada fire vermemek için kendi milletvekillerini ikna etmeye çalışıyor. Bu konuda en büyük çalışmayı, en fazla firesi olduğu savunulan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yapıyor, milletvekilleriyle tek tek görüşüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle