Gündem Haberleri

  Muğla'da kurtlar koyunlara saldırdı

  Cavit YILDIRIM/KAVAKLIDERE (Muğla), (DHA)
  13.02.2011 - 11:50 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Kavaklıdere ve Yatağan ilçelerindeki köylerin kırsal alanına inen aç kurtlar, köylünün beslediği hayvanlara zarar vermeye başladı. Yatağan’a bağlı Kadıköy Köyü’nde gebe bir inek ile Kavaklıdere’nin Çamlıyurt Köyü’nde 14 koyunu parçalayan kurtlardan birisinin fotoğrafı cep telefonu ile çekildi.

  Geçen yıl Kavaklıdere’ye bağlı Çamlıyurt ve Kurcuova köyleri ile Yatağan’a bağlı Kadıköy ve Çakırlar köylerinde 60 civarında büyük ve küçük baş hayvanı telef eden kurtlar, bu yıl yine aynı bölgede kendilerini göstermeye başladı. Kadıköy’de hayvancılık yapan ihtiyar heyeti üyesi Cemal Şahin’in (56), Kurcuova Köyü Yalı mevkisindeki arazisinde 6 bin lira değerindeki gebe ineği kurtlar tarafından parçalandı. Bir hafta önce ise Kavaklıdere’ye bağlı Çamlıyurt Köyü Topalak mevkisinde koyunlarını otlatan Erdal Sümbül’ün sürüsüne 4 kurt saldırdı ve 14 koyunu parçalayarak telef etti. Bunun üzerine köy muhtarları ve ihtiyar heyeti üyeleri, olay yerlerinde hazırladıkları tutanakları Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne gönderdi.

  CEP TELEFONYLA FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

  Cemal Şahin’in arazi komşusu olan Sabahattin Özsoy, 11 Şubat Cuma günü sabaha karşı kendi arazisine giderken bir ses duyup komşu tarlaya geçtiğini ve bu sırada iki kurdu ineğin yanında gördüğünü söyledi. Özsoy, "Kurtlardan birinin fotoğrafını cep telefonu ile çekmeyi başardım. Beni fark eden kurtlar kaçtı. Yerde yatan ineğin yanına yaklaştığımda ölmüş olduğunu gördüm" dedi.

  Cemal Şahin de, geçen yıl köylere inen kurtların 60 civarında hayvana zarar verdiğini hatırlatarak, "Bu yıl ilk defa yaşandı ama devamı gelecek gibi görülüyor. Devletimizin tedbir almasını ve zararımızı karşılamasını istiyoruz. Köylü hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Hayvanlar da aç kurtlar tarafından telef edilirse ne yapacağız?" diye konuştu.

  VURULMASI DA YASAK

  Kadıköy’ün kırsal alanındaki arazilerinden köy merkezine hayvanlarını götüren vatandaşlar da yaşadıkları korku ve tedirginliği dile getirdi. Köylülerden Ercan Erdal şunlüarı soyledi:

  "Bu hayvanları dağda kimi zaman eşimiz, kimi zaman çocuklarımız güdüyor. Sadece hayvanlarımızın değil, kendi can güvenliğimiz de yok. Canavarları devletin dağlara bıraktığı söyleniyor. Bu hayvanlar koruma altında olduğu için vurmak da büyük cezaları getiriyor. Peki bizi ve hayvanlarımızı kim koruyacak" dedi.

  Çoban Erdal Sümbül de, kurtların dağlara devlet tarafından bırakıldığı iddiaları üzerine Aydın Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nü arayarak yetkililerle görüştüğünü söyledi. Sümbül, yaban domuzu ile mücadele kapsamında kurtların bırakıldıklarının söylendiğini öne sürdü.

  YALANLAMA VE SORUŞTURMA

  Aydın Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nde görevli Orman Mühendisi Özgür Aslan iddiaları komik bulduklarını belirtti. Aslan, "Böyle bir şeyin olması söz konusu değil. Böyle bir riski kimse göze alamaz" diyerek iddiaları yalanladı.

  Kavaklıdere Kaymakamı Yusuf Cıbır ise konunun araştırıldığını ve köylülerin iddiaları üzerine Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne "vahşi kurtların dağlara salındığı, eğer böyle bir durum varsa vatandaşların zararlarının ne şekilde karşılanacağını" sorduklarını ve gelecek cevabı beklediklerini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı