Gündem Haberleri

  Muğla'da gece sakin geçti

  Yaşar ANTER/MUĞLA, (DHA)
  14.05.2010 - 12:21 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'da, laf atma yüzünden iki grup arasında çıkan ve bir gencin tabancayla yaralanmasının ardından etnik ve siyasi gerilime dönüşen olayların ardından kent dün geceyi sakin geçirdi.

  Belediye Başkanı CHP'li Osman Gürün olayların yoğun olarak yaşandığı Kötekli Mahallesi'nde, kapı kapı dolaşıp esnaf ve vatandaşı ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulunup, sağduyulu hareket edilmesi çağrısında bulundu.

  Muğla'da geçen salı gecesi karşıt görüşlü iki grup arasında başlayan başlayan ve üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Şerdzan Kurt'un tabancayla omuzundan vurulmasıyla başlayan ve ertesi gün sabah saatlerine kadar süren gerginlik, yerini sessizliğe bıraktı. Olayların ardından tedirginlik yaşayan Muğlalılar, rahat bir gece geçirdi. Bir gün önce sokağa bile çıkamayan Muğlalılar, park ve bahçelerde gezip, balkonlarında rahatça oturdu.

  Aydın, Denizli ve Antalya'dan gelen 500 kişilik takviye Çevik Kuvvet ekiplerinin de katılımıyla yaklaşık bin kadar polis ekibi, tedbir amacıyla Atatürk ve Sınırsızlık Meydanları ile üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı Kötekli Mahallesi'nde, yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis, panzer ve ‘akrep’ olarak bilinen zırhlı araçlar ise günün ilk ışığına kadar sokaklarda devriye görevi yaptı, en ufak bir ihbar bile değerlendirilerek, şüpheli kişilerin Kötekli Mahallesi'ne girmelerine izin verilmedi.

  ÇATILARDA MASKELİ NÖBET

  Dün gece yaşanan olaylarda camları kırılıp, zarar verilen çoğunluklukla ülkücü gençlerin gittiği ‘Blackman’ adlı kafeterya ile bazı binaların çatı ve teraslarında tanınmamak için yüzlerine maske takıp, atkı ve bez parçalarıyla örten bazı gençlerin, sabah kadar karşı görüşlü öğrencilerin saldırı ihtimaline karşı nöbet tuttukları görüldü.

  ‘SAĞDUYULU OLUN’ ÇAĞRISI

  Olayların ilk gününde İstanbul'da bulunduğu belirten Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, olayların yaşandığı Kötekli Mahallesi'nde kapı kapı gezip esnaf ve vatandaşlara ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunup, bir süre sohbet etti. Bir kafeteryada öğrenci ve vatandaşlarla oturan Başkan Gürün, sağduyulu davranılması çağrısında bulundu. Muğla'nın hoşgörü ve sevgi kenti olduğunu belirten Başkan Gürün, “Yaşananlar karşında sakin olmak kolay değil. Ancak, heyecan ve ve duygularımızla hareket edersek bunun suistimal edilerek hiç arzu etmediğimiz noktalara gelebileceğimizi bilmelisiniz. Görüştüğüm yaralı çocuğumuzun ailesi, ‘Evladımızın ve bizim canımız yandı. Başka gençlerimizin ve ailelerin canı yanmasın” dedi. İki saat Kötekli Mahallesi'nde kalan Gürün'e vatandaşlarlar alkışlarla destek verdi.
  Öte yandan yaşanan olaylarından ardından gözaltına alınan 74 kişiden 14'ünün savcının talimatıyla serbest bırakıldığı bildirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı