GeriGündem Muğla’da 1500 yıllık Süryanice incil ele geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muğla’da 1500 yıllık Süryanice incil ele geçti

MUĞLA’da polisin düzenlediği operasyonda, ceylan derisine Süryanice yazılmış bin 500 yıllık olduğu belirtilen incil ele geçirildi. Tarihi incilin piyasa değerinin yaklaşık 1 milyon dolar olduğu belirtildi. Olayla ilgili bir müteahhit, bir tekstilci ve iki inşaat malzemesi satıcısı gözaltına alındı.

Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir ihbarı değerlendirerek dün saat 17.00 sıralarında, Muğla- Marmaris Karayolu’nun Devrant Kavşağı’nda bir otomobili durdurdu. Otomobilde yapılan aramada, bagaj bölümünde 65 sayfadan oluşan ceylan derisine yazılı bir incil bulundu. Bin 500 yıllık olduğu belirtilen Süryanice yazılı incilin piyasa değerinin yaklaşık 1 milyon doları bulduğu öne sürüldü. İncilin ele geçirildiği otomobilde bulunan müteahhit A.K. (51), tekstilci N.Ş. (42), inşaat malzemesi satıcıları M.E. (47) ve R.T. (38) gözaltına alındı. 4 şüpheli emniyetteki ifadelerinde incili yolda bulduklarını söyledi.

Muğla Müze Müdürlüğü’nce incelemeye alınan incilin orijinal olduğu belirtildi. Müzenin verdiği raporda şöyle denildi: “Söz konusu deri kitabın kapak kısmı incelendiğinde, malzeme olarak eski olduğu tespit edilmiştir. Süryanice el yazması incilin yazılarının üzerinden tekrar boyayla geçildiği, müdahale edildiği görüldü. Orijinal yazılar daha belirgin hale getirilmeye çalışılmış. Kitap, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamında olup, devlet malı niteliğindedir.”
İncil korumaya alınırken, gözaltındaki 4 şüpheli ‘tarihi eser bulundurmak’ suçundan bugün Muğla Adliyesi’ne sevk edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle