Gündem Haberleri

  Müebbet aldılar, alırken güldüler

  Hürriyet Planet
  07.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya’da iki yıl önce insan hakları avukatı Stanislav Markelov ve gazeteci Anastasya Baburova’yı öldürmek suçundan yargılanan çift, çıkarıldıkları mahkemede hapis cezasına çarptırıldı. İki kişiyi öldüren Nikita Tikhonov ömür boyu, suç ortağı karısı ise 18 yıl hapis cezası aldı. Karı-kocanın, mahkemenin kararı açıklanırken gülümsemesi dikkat çekti.

  Aşırı milliyetçi Tikhonov, Çeçenistan’da işlenen insan hakları suçlarıyla ilgilenen ve ırkçılık kurbanlarının haklarını savunan avukat Markelov’a, 19 Ocak 2009 günü bir konferans çıkışında silahlı saldırı düzenledi. 34 yaşındaki Markelov saldırıda ölürken, Tikhonov’u engellemeye çalışan 25 yaşındaki gazeteci Baburova aldığı kurşun yaraları nedeniyle hastanede hayatını kaybetti.

   

  Markelov ve Baburova’nın öldürülmesi, Batı ülkeleri ve Rusya’da büyük öfkeye neden olmuştu. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 31 yaşındaki Tikhonov ve 26 yaşındaki nikahsız eşi Yevgena Hasis’i Ekim 2009’da yakaladı.

   

  KARAR AÇIKLANIRKEN GÜLÜMSÜYORLARDI / Foto Galeri

   

  KARARI GÜLÜMSEYEREK DİNLEDİLER

  Tikhonov ve eşi, çıkarıldıkları mahkemede suçlu bulunurken, cinayetleri işleyen koca müebbet, karısı ise 18 yıl hapse mahkum edildi. Çift, kararı gülümseyerek dinledi.

   

  Gözlemciler, mahkemenin aldığı kararın insan hakları savunucuları için nadir görülen bir zafer olduğunu belirtti. Baburov ve Markelov’un çalıştığı Novaya gazetesi ise “kararın intikam olmadığını ancak işlenen suçun karşılığında adil bir karar verildiğini” belirtti.

   

  Rusya’da son yıllarda ırkçı saldırılarda artış yaşanırken, Kremlin, milliyetçileri bilerek korumakla eleştiriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı