GeriGündem Müdürü olduğu cezaevine konuldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müdürü olduğu cezaevine konuldu

Müdürü olduğu cezaevine konuldu
refid:8787892 ilişkili resim dosyası

Adana’da ortaya çıkarılan çete üyeleriyle, vekalet verip girilen ihalede ucuz otomobil aldığı öne sürülen Kürkçüler E Tipi Cezaevi Başmüdürü Mahir Özdağ tutuklandı. Özdağ’ın yanı sıra ihalelere fesat karıştırdığı ileri sürülen çetenin 13 üyesi tutuklandı, Cezaevi Başmüdürü’nün otomobiline de el konuldu.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne (KOM) bağlı Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri, çete kurmak dahil olmak üzere çeşitli suçlardan aldığı hapis cezası nedeniyle cezaevinde bulunan ‘Çiçek Kemal’ lakaplı Kemal Daş’ın, cezaevinde olmayan adamlarının ‘tehdit ve baskı oluşturarak icralık olan davalarla ilgili satışların ihalelerine fesat karıştırdıklarını’ saptadı. Bu kişileri teknik takibe alan polis, 6 ay önce tahliye olan Daş’ı da takibe dahil etti. Yaklaşık 1 yıl süren teknik takip sonunda, çeteyi yeniden toparlayıp, başına geçmeyi planlayan Daş ve 12 adamı yakalandı. Bu kişilerin sorgusunda, Cezaevi Başmüdürü Mahir Özdağ’a da, onun verdiği vekaletle katıldıkları bir ihalede 40 bin YTL değerindeki bir otomobili 18 bin YTL’ye aldıklarının belirlenmesi üzerine bu kişi de gözaltına alındı.

Daş ve 12 çete üyesi ile birlikte Özdağ, sorgularından sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 2002’de cezaevinin kuru gıda ihalesini kazanan firma sahiplerinden tehditle 100 bin YTL’lik senet aldığı ileri sürülen Daş’ın, 6 ay önce çıktığı cezaevinin müdürüne otomobili aldırdığı anlaşıldı. Özdağ’ın, ruhsatı kendi adına düzenlenen 40 bin YTL değerindeki Toyota Corolla marka otomobili ile beylik tabancasına da el konuldu. Devleti zarara uğrattığı, çete üyeleriyle bağlantısı olduğu ileri sürülen Özdağ, Başmüdürlüğünü yaptığı cezaevine konuldu. Tutuklama kararı sonrası adliyeden çıkarılırken Özdağ ve çete lideri Daş’ın yan yana kelepçelendiği dikkat çekti.


Çete üyelerinin bir bölümünün de bir yıl önce cezaevinden tahliye oldukları, girdikleri ihalelerde ise fiyatı tehditle yüzde 60-70 oranında düşürdükleri, bazı ihalelere de komisyon karşılığında sadece mal sahiplerinin girmesini sağladıkları iddia edildi.


ÇAKICI’NIN YEĞENİ İLE GÖRÜŞMÜŞ

Tutuklanan Cezaevi Başmüdürü Mahir Özdağ’ın, Kasım 2000’de Bayrampaşa Cezaevi’nde Alaattin Çakıcı’nın yeğeni Kenan Ali Gürsel’in de aralarında bulunduğu 8 mahkumun ölümüyle biten kanlı çatışmadan yaklaşık bir yıl önce, cep telefonuyla Gürsel ile görüştüğü de belirlenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle