Gündem Haberleri

  Müdür Bey'in skandalları

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şırnak eski Emniyet Müdürü Vehbi Yalçın Gökalp'in bu ilde görev yaptığı dönemde bir dizi skandala neden olduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişleri, Şırnak'ta 1997-99 yılları arasında görev yapan Gökalp'in emniyet istihbaratının kullandığı kişiler aracılığıyla gerçekleştirilen patlama ve diğer olayları, ‘PKK’nın yaptığı şeklinde' üst makamları yanlış bilgilendirdiği, nüfuzunu kullanarak oğlu Levent Gökalp'e Habur'da mazot ticareti yaptırdığı ortaya çıktı.

  Şırnak, 1992-93 yıllarında PKK terörünün en yoğun olduğu il konumundayken, güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu 1995 yılından itibaren huzura kavuştu ve bu ortam 1997'de Vehbi Yalçın Gökalp'in Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ne atanmasına kadar sürdü. Şırnak kent merkezi ile başta Cizre olmak üzere her tarafta saldırı, bombalama ve sabotaj eylemleri bir türlü önlenemedi. Olayları durduramayan Gökalp, hem üst makamlara hem de kamuoyuna yanıltıcı açıklamalarda bulundu.

  Emniyet Müdürü Vehbi Yalçın Gökalp'le ilgili akıllara durgunluk veren skandallar zinciri şöyle yer aldı:

  Emniyet Müdürü Vehbi Yalçın Gökalp, 1997'de Cizre'de bir korucu düğününde patlayan el bombasının kaza olduğunu rapor etti. Olayın saldırı olduğu ve kişisel anlaşmazlıktan kaynaklandığı ortaya çıktı.

  Şırnak'ta 11 Ağustos 1997'de meydana gelen patlama PKK eylemi olarak gösterildi. Ancak bombayı, emniyet istihbaratının kullandığı Mustafa Abuzetoğlu ve Abdulmecit Tekme adlı kişilerin patlattığı anlaşıldı. Bu kişiler halen yargılanıyor.

  Şırnak'ta 13 Ekim 1997'de meydana gelen patlama, havan saldırısı olarak açıklandı. Araştırmada, olayın sabotaj olduğu anlaşıldı.

  Gökalp, nüfuzunu kullanarak oğlu Levent'e Habur'da mazot ticareti yaptırarak haksız kazanç sağladı. Levent Gökalp hakkında Silopi Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurularında bulunuldu.

  SABIKALI MÜDÜR

  Emniyet Müdürü Vehbi Yalçın Gökalp, soruşturmalar sonucunda 10 ay süreyle kıdem durdurma cezasına çarptırıldı. Ayrıca dörtte bir maaş kesimi cezası da verildi. Gökalp'in, Şırnak'tan önce Mardin Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı 1992 yılında, akaryakıt yolsuzluğuna karıştığı gerekçesiyle, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 4 ay kıdem durdurma cezasına çarptırıldığı da anlaşıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı