Gündem Haberleri

  Müdür bey Allah’sız mı bu konudaki görüşünüz

  Salih UÇAR ANTALYA/DHA
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya’da bir müzik öğretmeni ile okul müdürü arasındaki cinsel taciz suçlamasını soruşturan ilköğretim müfettişlerinin, olayın tanığı öğretmenlere "Okul müdürünün Allah’a inanmadığı, Ermeni olduğu ileri sürülmektedir. Bildiklerinizi yazınız" diye sorular sorduğu anlaşıldı.

  ANTALYA Aksu İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni 36 yaşındaki Sevil Ünlü, geçen yıl Okul Müdürü Mehmet Karakaş’ın kendisine "cinsel taciz"de bulunduğunu öne sürdü. Müdür Mehmet Karakaş da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurarak hakkındaki iddianın soruşturulmasını talep etti. Müdür Karakaş, öğretmen Ünlü’nün disiplinsiz davranışlar sergilediğini, kendisini uyardığını, bir süre sonra da hakkında "cinsel tacizde bulunduğu" yönünde dedikodular çıkarttığını belirterek müfettişlerin idari soruşturma yapmasını istedi. Müdür Karakaş ve öğretmen Ünlü, savcılığa karşılıklı suç duyurusunda da bulundu. Bunun üzerine İlköğretim müfattişleri Nedim Düztepe ve Mehmet Çağlar’ın öğretmenlere "Okul Müdürü Mehmet Karakaş, Allah’a inanmıyormuş ve Ermeniymiş. Ne diyorsunuz" şeklinde büyük tepki çeken sorular yönelttiler.

  Maaş kesme cezası

  Soruşturma sonunda taciz iddiasının gerçek olmadığına kanaat getiren müfettişler, hazırladıkları raporda, idari konularda okul müdürü ve öğretmene 1/30 aylıktan kesme cezası verilmesini talep etti.

  Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş ise, dün yaptığı açıklamada, soruşturma evraklarını incelediklerini ve ilköğretim müfettişlerinin bu soruşturma sırasında olayla ilgisi olmayan ve Anayasa’nın 24’üncü maddesini (din ve vicdan hürriyeti) ihlal eden sorular sorduğunu öğrendiklerini söyledi. Atatürkçü öğretmenlere baskı kurulmaya çalışıldığını iddia eden Daş, "Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik bir hukuk devletidir. Kişilerin inançları, ırkları bir suç olarak görünüp sorgulanamaz. Ulusumuzun dinsel duygularını kullanarak bir eğitim ve bilim işgörenini toplum gözünde karalayarak ve Ermeni yurttaşlarımıza karşı nefret doğuracak bu bakış açısını Milli Eğitim Bakanlığı nasıl açıklayabilir" dedi.

  Müzik öğretmeni Ünlü’nün Müdür Karakaş hakkında taciz suçlamasıyla ilgili açtığı dava ise 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

  İŞTE O SORULAR

  "Okul Müdürü Mehmet Karakaş hakkında aşağıdaki iddialar ileriye sürülmektedir.

  Allah’a inanmadığı, Ermeni olduğu

  Bayrağa saygısı olmadığı

  Öğle yemeklerinde ayrana rakı koyup içtiği

  Öğretmen Sevil Ünlü’ye sarkıntılık ettiği ve tacizde bulunduğu

  Bazı öğretmenleri okuldan attıracağını söylediği ileri sürülmektedir.

  Bu konulardaki ifadenizi aşağıya maddeler halinde yazmanızı, varsa belgelerinizi ifadenize eklemenizi rica ederiz."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı