GeriGündem Müdahale etmeyen hekime soruşturma açılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müdahale etmeyen hekime soruşturma açılacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Haluk Tokuçoğlu, ''ölüm orucu'' ve açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülere müdahale etmeyen hekimlerle ilgili olarak, ''Bu, hekimin yeminine aykırı davranış olur, hakkında soruşturma açılır. Bu, görevi ihmal olur'' dedi.

Tokuçoğlu, Devlet Konukevi'nde, Sağlık Bakanlığı Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü'nce düzenlenen ''Türkiye'de Standart Tanı ve Tedavi Rehberlik Geliştirilmesi'' toplantısına katıldı.

Toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tokuçoğlu, ''ölüm orucu ve açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin kaldırıldıkları hastanelerde tedaviyi reddettiklerinin'' hatırlatılması üzerine, ''Hayati tehlike sınırına geldikten sonra veya kalıcı organ hasarları oluşacağı anlaşıldığı zaman, kişi istemese de müdahale edilmesi gerekir. Bu, insanlık, doktorluk ve tıp etiğinin gereğidir'' dedi.

Doktorların, tutuklu ve hükümlülere müdahale etmemesi halinde hekimlik mesleğinin gereğini yerine getirmemiş olacaklarını ifade eden Tokuçoğlu, ''Bu, hekimin yeminine aykırı davranış olur, hakkında soruşturma açılır. Bu, görevi ihmal olur'' diye konuştu.

Yüksek Sağlık Şurası'nın dünkü toplantısında, ''eylemlerin ölümcül zararlar vermeye ve kişinin yaşamını tehdit etmeye başladığı andan itibaren, müdahale etmeyen hekimin meslek etiğine uygun davranmamış olacağı'' yönünde tavsiye kararı alındığını hatırlatan Tokuçoğlu, ''Bir insanın ölümüne bile bile göz yummakla, kurşunlayıp öldürmek arasında çok büyük bir fark yok. Eğer Yüksek Sağlık Şurası'nda önümüze böyle bir dosya gelirse görüşürüz'' dedi.

'Daha ağır tablolar beklenirdi'

Hastanelere kaldırılan tutuklu ve hükümlüler arasında şu ana kadaryanık vakaları dışında yaşamsal tehlikesi bulunanların olmadığını ifade eden Tokuçoğlu, ''60 gün ölüm orucunda olan bir kişide, daha ağır tablolar beklenirdi'' diye konuştu.

Türk Tabipleri Birliği'nin, tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi verdiğinin hatırlatılması üzerine de Tokuçoğlu, bu kişilerin sağlık durumları hakkında en doğru bilgiyi, o kişiyi tedavi eden doktorun verebileceğini söyledi.

Tokuçoğlu, ''O doktorun raporları da başhekimlik aracılığıyla Sağlık Bakanlığı'na iletilir. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı'nın vereceği bilgi, en doğru bilgidir'' dedi.

TTB: Zorla müdahale yapmadık, yapmayız

Yorumları Göster
Yorumları Gizle