Gündem Haberleri

  Mucize kurtuluş

  Hürriyet Haber
  22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya'da tekneyle denize açıldıktan sonra kaybolan emekli pilot albay Dinçer Kızılırmak ile pilot Emrah Albayrak üç gün yaşam savaşı verdikten sonra dün Kemer'in 28 kilometre açığında bulunarak kurtarıldılar. Pilotlar iki saat daha bulunamasaydı ölüme terk edileceklerdi.

  Antalya'da, yelken direğini denemek için tekneyle denize açıldıktan sonra şiddetli rüzgârda sürüklenerek kaybolan Emekli Pilot Albay Dinçer Kızılırmak ile Pilot Emrah Albayrak, Akdeniz'de verdikleri 70 saatlik yaşam savaşından galip çıktı. Askeri gemilerle uçakların aradığı pilotlar dün Kemer'in 28 kilometre açığında bulunarak kurtarıldılar. Pilotlar 2 saat daha bulunamasalar, ölüme terk edileceklerdi. Arama çalışmaları, bir insanın suda ancak 72 saat yaşayabileceği göz önüne alınarak, dün saat 17.00'de resmen sona erdirileceğinden saat 15.00'te görülen pilotlar 2 saat farkla yaşama döndüler.

  Lara sahilinden pazartesi günü saat 15.00 sıralarında 4 metrelik Kırlangıç tipi batmaz yelkenli ile denize açılan pilotlar 52 yaşındaki Dinçer Kızılırmak ile 26 yaşındaki Emrah Albayrak, yelkenliyi deneyip hemen dönmeyi planladıkları için yanlarına cep telefonu ve diğer teçhizatı almadı. Fırtınalı havada kaybolan pilotlar, bayramın ilk günü sivil uçaklarla havadan, Sahil Güvenlik botlarıyla da denizden arandı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç'la aile dostu olan Emekli Albay Kızılırmak ile yanındaki Pilot Albayrak'ı arama çalışmalarından sonuç alınamayınca, çarşamba gününden itibaren Silahlı Kuvvetler seferber oldu. Casa tipi askeri uçaklar ve hücumbotların katıldığı aramalara dün sabahtan itibaren Mersin'den gelen Kocatepe firkateyni de katıldı. Kocatepe firkateyninden havalanan helikopter, sahili karış karış taradı.

  UÇAKLAR BULDU

  Aramanın resmi olarak bitirileceği saate yaklaşılırken bir kurtarma uçağının pilotu, yelkenliyi Kemer'in 28 kilometre doğusunda fark etti. Bölgede alçaktan birkaç kez uçan pilot, teknedeki iki kişinin sağ olduğunu saptadı. Hücumbotlar tekneye doğru dümen kırarken pilotların getirileceği Büyük Liman'a, sağlık ekibi ve ambulanslar sevk edildi. Tekneye ulaşan kurtarma ekiplerinin ilk müdahaleyi yaptığı pilotlar, bölgeye ulaşan Kocatepe firkateynine alındı.

  LİMANDA SEVİNÇ ÇIĞLIKLARI

  Kurtarılan pilotlar Kocatepe firkateyni ile Antalya Konyaaltı'ndaki Büyük Liman'a doğru yol alırken, yakınları da onları karşılamaya koştu. Emekli Pilot Kızılırmak'ın eşi Necdet, bankacı kızı Beril ve üniversite öğrencisi oğlu Burkay ile, Pilot Albayrak'ın annesi Mediha Albayrak, mutluluklarını anlatacak kelime bulamıyordu. Dinçer Kızılırmak'ın eşi Necdet hanım, ‘‘Dinçer ve Emrah'ın kurtulacağını biliyordum. Tek korkum, üzerinde emekli asker kimliği bulunan eşimin bir Yunan Adası'na çıkması halinde casus muamelesi görmesiydi’’ dedi. Necdet Kızılırmak, haklıydı. Çünkü, Kanada'da askeri ateşe olarak görev yapan, emekli olduktan sonra Sunways Havayolları'nda 3 yıl pilotluk yapan eşi Dinçer Kızılırmak, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'na pilot üsteğmen olarak katılmıştı.

  Pilotlar limanda gemiden inince yakınlarıyla sevinç yumağı oluşturdu. Pilot Emrah’ın, annesi Mediha Albayrak'a ilk sözü, ‘‘Anne beni öp’’ demek oldu. Dinçer Kızılırmak da, eşi Necdet ve kızı Beril'e sarılarak uzun süre öyle kalakaldı.

  İki ayrı ambulansla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alınan ve sağlık kontrolünden geçirilen pilotların hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.

  Bir şişe su ve lokumla savaş verdik

  Pilotluk eğitimi sırasında, denizde yaşamlarını sürdürebilme eğitimi de aldıkları için 70 saat hayatta kalmayı başaran pilotlar, ilk iki gün dev dalgalar arasında ölüm kalım savaşı verdiklerini belirttiler. Denizin dün sakinleşmesi üzerine biraz olsun rahat ettiklerini ifade eden pilotlardan Dinçer Kızılırmak, 70 saatlik yaşam mücadelesini şöyle anlattı:

  ‘‘Kasım ayında aldığım yelkenliyi, hep motorla kullanıyordum. Direği arızalıydı. Emrah'la direği tamir ettik ve havanın da rüzgarlı olmasından faydalanıp denemek istedik. Lara'dan denize açıldığımızda, hemen dönmeyi planlıyorduk ve yanımıza hiçbir şey almadık. Sadece kızım Beril'in yolda yememiz için verdiği bir kavanoz lokum ve teknede daha önceden kalan bir şişe su vardı. Rüzgar şidetliydi, dümene hakim olamadık, sürüklendik. Sahil görünmüyor, nerede olduğumuzu bilmiyorduk. Dev dalgalar tekneyi ters döndürdü. Can yeleklerimiz vardı, su şişesiyle lokuma sıkı sıkı sarıldık.

  Yardım feryatları

  Denizin ortasındaydık hava karardı, nereye gittiğimizi bilmiyorduk. İki gece iki gündüz gözümüzü kırpmadan geçti. Sonra deniz sakinleşince nöbetleşe uyuduk. Son gece 50 metre kadar yakınımızdan Sahil Güvenlik'e ait hücumbot geçti. Bizi aradığını anladık, ancak sesimizi duyuramadık. Karanlıktı, bizi göremediler. Bu sabah (dün) çarşaf gibi deniz ve pırıl pırıl güneş vardı. Yine çok yakınımızda bir koster belirdi. Kaptan köşkünün olduğu yerde insanları gördük. El sallayıp yardım istedik. Onlar da bizi gördü ama el sallayıp gittiler. Koster gittikten sonra, üzerimizden bir uçak belirdi. Yüksekten uçuyordu. Onun da bizi görmediğini zannettik. Ancak birkaç kez alçak uçuş yapınca bizi bulduklarını anlayıp sevindik. Bir süre sonra firkateynle gelip kurtardılar.’’

  Akdeniz'e umutlu bakışlar

  Dinçer Kızılırmak'ın kaybolması ailesini perişan etti. Kızılırmak'ın eşi Necdet ve bir bankada çalışan kızı Beril gözlerini Akdeniz'e çevirerek umutla beklediler. Beril hem babasının, hem de nişanlısı pilot Emrah Albayrak’ın kurtulması üzerine gözyaşlarını tutamadı.

  Albayrak ‘Anne beni öp’ dedi

  Pilot Emrah Albayrak da üç günlük yaşam savaşından sağ kurtulmanın sevinci içindeydi. Bitkin gözüken Albayrak ambulansla Akdeniz Hastanesi'ne getirilirken ilk sözü ''Anne beni öp'' oldu.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı