Gündem Haberleri

  Mucize

  Hürriyet Haber
  01.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  7. kattan düşen çocuğu kollarıyla yakalayıp, kurtardı

  DİYARBAKIR'da 7'nci kattan kendini boşluğa bırakan 2 yaşındaki Özgür Doğan, yoldan geçen ciğerci genç tarafından mucize eseri kurtarıldı. Özgür'ü yere düşmeden yakalamayı başaran 22 yaşındaki Murat Vuran, ‘‘Bir mucize oldu. Nasıl kurtardığımı ben de anlayamadım’’ dedi. Diyarbakır'ın Bağlar Beldesi Kaynartepe Mahallesi'nde devlet memuru Adnan Doğan'ın iki çocuğundan küçüğü olan Özgür Doğan, yaramazlığının cezasını az kalsın canıyla ödeyecekti. Mutfakta yemek yapan anne Necla Doğan'ın yokluğunu fırsat bilen küçük Özgür, oturma odasının açık penceresine sehpa koyarak dışarıya sarktı. Bu sırada sokaktan geçen Murat ve Önder Vuran adlı amcaoğulları, çocuğun yere düşeceğini farkedip, yardım istedi. Önder işyeri sahiplerini yardıma çağırmaya çalışırken, Murat Özgür'ün düşeceği noktada ellerini açıp beklemeye başladı.

  HEMEN TABURCU

  Büyük bir hızla yere doğru gelen Özgür'ü, Murat yere düşmeden tutmayı başardı. Bu sırada dengesini kaybeden Murat, küçük Özgür'le yere düştü. Murat, Özgür'ü bir taksiye atıp Devlet Hastanesi acil servisine ulaştırdı. Yapılan muayenesinde küçük Özgür'ün kafasında küçük bir sıyrık belirlendi. Ancak tedaviyi gerektirecek bir durum olmayınca, Özgür Doğan hastaneye gelen ailesine teslim edildi.

  ANNE: KOMŞU SÖYLEDİ

  Anne Necla Doğan, Özgür'ün düştüğünü komşulardan haber aldığını belirterek, ‘‘Özgür yatınca mutfakta yemek yapmaya başladım. Bir süre sonra kalkıp yanıma geldi. Eline oyuncak silah verdim. Bir süre yanımda oynadı. Yanımdan ayrıldığını farketmedim. 5 dakika aradan sonra kapı çalındı. Kapıyı açtığımda komşum, ‘Senin oğlun nerede' dedi. Ben de ‘İçerde' diye cevap verdim. Bana ‘İyi bak' dedi. Bulamayınca sokağa fırladım, dışarda kalabalık birikmişti. Kendimi kaybettim. Hastanede oğlumu sağ görünce çok sevindim. Bir mucize oldu. Kurtulacağına ihtimal vermiyorduk. Hastanede doktorlar, sapasağlam deyince eve getirdik’’ diye konuştu.

  O düşerken ayaklarım titriyordu

  Ciğerci Murat Vuran, olayı şöyle anlattı: ‘‘Amcamoğlu Önder'e, geldiğimiz yoldan gitmeyelim, sokaktan geçelim dedim. Sokağa girdiğimiz sırada, Önder binanın son katında sarkan çocuğu görmüş. ‘Bu çocuk kendini bırakacak' dedi. Önder sesini yükseltip çevreden yardım istedi. Çocuğa ve evdeki ailesine de seslendik. Bakkala, yanımızdan geçen bir iki kişiye söyledik, onlar ‘Birşey yapamayız' dediler. Çocuk ilk başta sağ ayağını pencereden dışarı çıkardı. Düşeceği yerin altına koşup bekledim, çocuk kendini bıraktı. Kolumu açtım ve tutmayı başardım. Düşmenin hızı ile dengemi kaybedip yere düştüm. Çocuk da elimden düştü. Taksiyle çocuğu hastaneye yetiştirdik. Düşme anında heyecanlandım, ayaklarım titredi. Mucize bir şey oldu. Çocuğu nasıl kurtardığımı bir türlü anlayamadım. O esnada ya çocuk kucağıma gelir ya da yere çakılır dedim. Ama çocuk kucağıma düştü. ’’

  Yaşama gülümsediler

  Her şey bir anda oldu ve Murat, hızla aşağıya düşen 2 yaşındaki Özgür'ü havada yakalayıp ölümün kucağından aldı. Özgür'ün kurtuluşu tam bir mucizeydi ve mucizenin kahramanı da Murat Vuran. Yaşamını kurtardığı çocuğun ailesi tarafından 'manevi evlat' kabul edildi. Murat Vuran, hayatını kurtardığı Özgür, 5 yaşındaki kardeşi Özlem ve annesi Necla Doğan'la birlikte DHA objektifine poz verirken, yaşama böyle gülümsediler.

  Anne: Artık Murat da oğlum

  Necla Doğan, Murat'ı bundan böyle üçüncü çocukları olarak kabul ettiklerini belirterek, ‘‘Her oturup kalktığımda ona duacı olacağım. Murat artık bizim evin çocuğu gibi oldu. Onu her zaman bekliyoruz’’ diyerek sevincini dile getirdi. Baba Adnan Doğan ise mükafat olsun diye Murat'a para teklif ettiğini ancak ‘‘Ben insanlık görevimi yaptım’’ diyerek kabul etmediğini söyledi.

  Baba: Mutlaka ölmüştür dedim

  Baba Adnan Doğan: ‘‘Komşular bana, 'Oğlun 7'nci kattan düştü ama korkma bir şey yok' dedi. Ben ise 7'nci kattan düşmüş ise mutlaka ölmüştür diye düşündüm’’ diye konuştu. Oğlunun cenazesini almak için hastaneye gittiğini itiraf eden Adnan Doğan, ‘‘Oğlumu, hayatını kurtaran Murat'ın kucağında görünce dünyalar benim oldu. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı