Gündem Haberleri

  'Mücadelemiz yeni başlıyor'

  Rifat BAŞARAN/ANKARA
  10.05.2017 - 00:14 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti yöneticilerinin hâkim ve savcı olarak atanması iddialarıyla ilgili HSYK’ya “Yargının itibarını korumak istiyorsanız bu tabloya izin vermeyin” diye seslendi. “Mücadelemiz yeni başlıyor” mesajı veren Kılıçdaroğlu, “Parlamenter demokratik sistemi en güçlü şekilde getireceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, parti içi tartışmalar sürerken dün destek gösterisine dönüşen grup toplantısında özetle şunları söyledi:

  İKTİDAR MENSUPLARI HâKİM OLUYOR
  Referandumda vatandaş görevini yaptı, ‘hayır’ çıktığını görünce YSK’daki çete bütün millete kumpas kurdu. Onlara çete dedim diye suç duyurusunda bulunmuşlar. Sanıyorlar ki çekineceğiz; bunun hesabını size soracağız. Bir daha şikâyet etsinler, onurlarını satan hâkime, kanunu satan adama hâkim denmez. YSK’daki çete olgusunu yargının bütün aşamalarına taşımak istiyorlar. Bir hâkim, savcı istifa eder ve seçime girer. Herhangi bir kamu görevlisi seçimi kazanamayınca görevine geri döner ama hâkim, savcı geri dönemez. Neden dönemez; çünkü hâkimin siyasi kimliği ortaya çıkacak. Siyasi kimliği ortaya çıktığı için adalet dağıtamaz. Avukatlık mesleğinden de sınavla hâkim alınabiliyor. Ama şimdi yapılan sınavlarda, atamalarda farklı bir tablo görüyoruz. İktidar partisinin mensupları hâkim, savcı olarak atanıyor.

  AVUKAT YERİNE İLÇE BAŞKANI
  HSYK’ya seslenmek istiyorum; eğer siz yargının itibarını, saygınlığını korumak istiyorsanız, siyaset yargıya bulaşmasın diye düşünüyorsanız bu tabloya izin vermemeniz lazım. Yargı siyasetten arındırılmalı, yargı siyasetin göbeğinde olursa adalet dağıtamaz. Eğer öyle olursa millet, mahkemeye başvurmaz, Ankara’daki beylere gelir. Avukat tutmasına gerek yok, ilçe başkanına gitmesi yeterli olur.
  Şimdi bir sürü insanı KHK’larla görevlerinden attılar. İki genç arkadaşımız açlık grevindeler, onları buradan saygıyla ve sevgiyle anıyorum. Barış bildirisini imzaladı diye eğer bir öğretim üyesini görevinden atıyorsanız veya ona devlet olarak sahip çıkmıyorsanız, biz bu sürecin karşısındayız.

  BÜTÜN EVLERE GİDECEĞİZ
  Bugün bir referandum olsa hayır oyları yüzde 60’ın üzerinde çıkacak. Neden? Bütün yalanlar tek tek ortaya çıkıyor. Bir kişi şunu söyledi; ‘Evete mührümü bastım, ama dışarıya çıkınca büyük bir vicdan azabı çektim. Bunun faturası inşallah bu memleket için ağır olmaz’. Mücadelemiz yeni başlıyor. Bütün mağdurların yanında olacağız. Size sözüm söz, parlamenter demokratik sistemi en güçlü şekilde getireceğiz, adım adım geleceğiz. Diyorlar ki, sokağa çıkacağız. Her CHP’liden, ‘hayır’ oyu kullanan her vatandaştan, partiden ricamdır. Bütün evlere, fabrikalara, tarlalara, sokaklara gideceğiz. Tokalaşacağız, demokrasiyi savunacağız.” 

  CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖRMÜYORUZ
  “DEVLETİ bir kişiye teslim ettik, babasının çiftliği gibi yönetiyor. Bu bir kişi Meclis’te namusu ve şerefi üzerine yemin etti tarafsız olacağım diye. Tarafsız davranacaktı, halka verdiği sözü de tutmadı. Göreceksiniz, daha sonra gelecek partinin genel başkanı olacak, salı günü toplantı yapacak. Diğer günler yetmiyormuş gibi bir de salı konuşacak. Binali Bey’e, nasıl saygı gösteriyorsak, aynı standartta saygı göstereceğiz. Cumhurbaşkanı olarak görmüyoruz. O bir partinin cumhurbaşkanıdır. Kendisi tercih etti.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bir yakını hasta diye tahliye edildi. Niçin tahliye diye sormuyorum. Aynı pozisyonda olanlar neden tahliye edilmiyor onu soruyorum. Cezaevlerinde 841 ağır hasta var. O tek adam bırakın dediğinde bırakıyorlar, tut dediğinde tutuyorlar. O tek adama bakan tüm yargıçlara sesleniyorum; siz yargıç değilsiniz. Bu kadar ağır insanlık suçunu gizleyemezsiniz.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı