Gündem Haberleri

  'Mübarek'in mal varlığına el konsun'

  WashPost
  22.02.2011 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Mısır’ın en üst düzey savcısı Abdül Magid Mahmud, Dışişleri Bakanlığına başvurarak, devrik lider Hüsnü Mübarek’in yurt dışındaki mal varlıklarına el koyulması için yabancı hükümetlerden yardım alınmasını talep etti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor          

   

  Mahmud, yapmış olduğu talebin Mübarek’in eşi, çocukları ve onların eşlerine ait olan mal varlıklarını da içerdiğini belirtti.

   

  Mahmud’un talebinin, Mübarek’in görevini bırakması için 18 gün süren protestolar düzenleyen halkın gerginliğini azaltmayı öngördüğü düşünülüyor. Protestocuların isteklerinden biri, Mübarek’in neden olduğu büyük rüşvet ve yolsuzluk olaylarından sorumlu tutulmasıydı.

   

  Mübarek’in ve ailesinin yurt dışında ne kadar paraya sahip olduğu bilinmiyor. İsviçre, Mübarek’in görevini bırakmasından kısa bir süre sonra devrik liderin ve ona yakın “tarafların” varlıklarını donduracağını duyurmuştu.

   

  Mübarek’in adına Pazar günü açıklamada bulunan resmi bir temsilci, devrik liderin deniz aşırı ülkelerde milyarlarca doları bulunduğuna ait söylentilerin “yersiz” olduğunu belirtmişti.

   

  Devrik liderin mal varlıklarına el konması konusu, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın Pazartesi günü Mısır’ın geçici hükümetiyle temaslarda bulunmak için Kahire’ye geldiği gün ortaya atıldı.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı