Gündem Haberleri

  Mübarek'i destekleyen ABD'li

  Independent
  07.02.2011 - 10:53 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır temsilcisi Frank Wisner’in, Beyaz Saray’ın çağrılarının aksine, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in görevinde kalmasına destek vermesi, tepki çekmesine neden oldu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Wisner’in, New York ve Washington’da bulunan bir hukuk şirketi için çalıştığı ve bu şirketin Mübarek hükümetiyle doğrudan iş yaptığı belirtildi. Wisner, Obama yönetiminin çıkış planını çizdiği Mübarek için, “Liderliğinin devam etmesi çok önemli. Bu kendi efsanesini yazmanın fırsatı” demişti. Bu sözler, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton başta olmak üzere, Mısır’daki muhalefet üzerinde şok etkisi yaratmıştı.

   

  Dışişleri Bakanlığı ve Wisner, yaptığı açıklamanın “şahsi” olduğunu belirtirken, Wisner, bağlı olduğu hukuk şirketi Pattaon Boggs ile bağının görüşünü etkilemediğini ifade etti. Söz konusu şirket, Mısır ordusu, Mısır Ekonomik Gelişim Ajansı’na danışmanlık yapıyor. Ayrıca Mübarek hükümetinin ABD ve Avrupa’daki davalarında danışmanlık hizmeti sunuyor.

   

  Bugüne kadar Mısır hükümetiyle olan ilişkisi kimsenin dikkatini çekmeyen Wisner, Mısır, Zambiya, Filipinler ve Hindistan’da görev yapmış, 36 yıllık tecrübeye sahip bir diplomat. Öte yandan, Hillary Clinton’ın, ABD’nin temsilciliğini yapan Wisner’in Mübarek hükümetiyle yakın ilişkilerini bilmemesi de şok etkisi yaratmış durumda.

   

  Patton Boggs, “Mısır’ın önde gelen yatırımcı aileleri ve onlara ait şirketlerini temsil ettiğini” ve “bu aileler adına petrol, doğalgaz ve telekomünikasyon altyapıları projelerinde bulunduğunu” açıkladı. Şirket ayrıca, her yıl Mısır’a yaklaşık 1.3 milyar dolar silah satışı yapan ABD’nin, bu ticaretindeki yasal sorunları da ortadan kaldırdı.

   

  Wisner’ın, Patton Boggs şirketine iki yıl önce katıldığı ortaya çıktı. Buna rağmen, ne Beyaz Saray, ne de Dışişleri Bakanlığı Wisner’ın Mübarek hükümetiyle olan yakın ilişkisinden haberdar değildi.

   

  En ilginç noktalardan biri, New York Times gazetesinin Wisner hakkındaki ki hafta önce yayımladığı profil. Gazete, oldukça başarılı kariyerinden bahsettiği Wisner’a geniş yer vermesine rağmen, onun Mısır’daki bağlantılarından hiç bahsetmedi.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı