Gündem Haberleri

  Mübarek’in istifa etmemesi petrolü yukarı çekti

  Bloomberg
  12.02.2011 - 13:15 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifa çağrılarını göz ardı etmesi, Kuzey Afrika üzerinden petrol tedarikinin sıkıntıya girebileceği yönünde endişelerin artmasına yol açarken, bu durum petrol fiyatlarını yukarı çekti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                

  Mübarek’in Perşembe gecesi yaptığı konuşmada, Eylül ayına kadar görevde kalacağını ancak yetkilerine yardımcısı Ömer Süleyman’a delege ettiğini açıklaması, vadeli işlemlerde petrol fiyatlarının yüzde 1.2 oranında yukarı çekti.

   

  Vadeli işlemlerde, Mart teslimli Brent tipi petrolün varil fiyatı, 88 sentlik yükselişle, 101.84 dolara yükseldi. Emtia’nın varil fiyatı, Mısır’daki ayaklanmaların patlak verdiği geçtiğimiz haftalar 104 dolar sınırına kadar yükselmişti.

   

  ABD ham petrolün varil fiyatı bugünkü işlemlerde 1.04 dolar değerlenerek, 87.63 dolara yükseldi.

   

  İKİ YILIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ

  Petrolün varil fiyatı, geçtiğimiz hafta Mısır’da patlak veren ayaklanmaların ardından, 100 doların üzerine çıkarak, son iki yılın zirvesini görmüştü. Fiyatların yükselmesine, Mısır’daki ayaklanmanın Süveyş Kanalı’ndaki petrol tedarikini etkileyeceği ve kaosun Ortadoğu’da petrol üretimi yapan diğer ülkelere de yayılacağı yönündeki endişeler etki etti.

   

  Commerzbank’ın İngiltere’deki emtia araştırmaları şefi Eugen Weinberg, “Şu anda en büyük endişe, ayaklanmaların bölge geneline yayılma olasılığı. Bu kaosun Ortadoğu’daki büyük petrol üreticilerine sıçramasından korkuluyor” diye konuştu.

   

  Araştırma şirketi JBC Energy, müşterilerine geçtiği bir notta, Mısır’daki krizin petrol fiyatları üzerinde oldukça etkili olduğu belirtildi.

   

  JBC, “Piyasalar, her ne kadar yeterli nakliyat kapasitesinin olduğunu bilse de Ortadoğu’daki belirsizlik, yatırımcıların tedirgin olmasına neden oluyor bu da petrol fiyatlarını yukarı çekiyor” dedi.

   

  *Bu yazı Bloomberg’de “Oil Gains on Supply Concern After Mubarak Defies Calls to Resign” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı