Gündem Haberleri

  Mübarek ile Kral Abdullah görüştü

  A.A.
  03.01.2006 - 19:44 | Son Güncelleme:

  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastıyla ile ilgili olarak Suriye ile BM arasında yaşanan gerginlik konusunu ele almak üzere Suudi Arabistan'a geldi.

  Mısırlı ve Suudi diplomatlar, Cidde'de bir araya gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah ve Mübarek'in, konuyla ilgili olarak Suriye'ye üst düzey bir elçi gönderme kararı aldıklarını söylediler.

   Adının açıklanmasını istemeyen bir diplomat, elçinin, yarın Suriye'nin başkenti Şam'a gideceğini belirtirken, Mısırlı bir diplomat, Abdullah ve Mübarek'in, Suriye'nin Hariri suikastını soruşturan BM Komisyonu ile işbirliği yapması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.


  Mübarek'in, Abdullah ile görüşmesinden sonra Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile birlikte Cidde'den ayrılarak, Kahire'ye döndüğü belirtildi. BM Soruşturma Komisyonu'nun sözcüsü Nasra Hasan, Suriye'nin eski Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam'ın, “Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile üst düzey Suriye hükümeti yetkililerinin, geçen şubat ayında bombalı suikastta öldürülen Hariri'yi tehdit ettiklerini” öne sürmesi üzerine dün ikinci kez, Beşşar Esad ve El Şara ile görüşme talebinde bulunduklarını açıklamıştı. Suriye, BM Komisyonu'nun, Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşme talebinde bulunduğunu doğrulamıştı. Hariri suikastı, Lübnan'da Suriye karşıtı gösterilere yol açmış, uluslararası toplumun da baskısıyla Suriye Lübnan'daki askerlerini geçen yıl nisan ayında geri çekmişti. Suriye, saldırıda rol oynadığı iddialarını reddediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı